Maľovanie alebo natieranie čohokoľvek od radiátorov až po lavičky býva považované za chlapskú robotu. Väčšinou je to však najmä skúška nervov, keď treba pretrpieť premaľovávanie, vrstvenie a čistenie valčekov či štetcov ušpinených od farby. Využite radšej silu vzduchu alebo vysokého tlaku – ušetríte čas, materiál aj psychické zdravie.
Striekacie pištole sú pre každého domáceho majstra malým zázrakom, ktorý sa dá použiť na rôzne účely. Ak už potrebujete nastriekať farbu na steny, na strop, na radiátor, bicykel či auto, dá sa to urobiť aj elegantnejším spôsobom ako zdĺhavo a pracne po starom. Existujú tri druhy striekacích pištolí: vysokotlakové bezvzduchové, kompresorové a nízkotlakové s použitím veľkého množstva vzduchu. Každé majú svoje pre a proti a sú určené na rôzne typy nanášania materiálov. Ich najväčšou výhodou je najmä rovnomerné nanášanie farby, ktoré na povrchoch nezanecháva nenávidené stopy alebo uvoľnené štetiny zo štetcov.
Kompresorové striekanie
Pneumatické náradie využívajúce silu stlačeného vzduchu je medzi domácimi majstrami mimoriadne obľúbené kvôli jednoduchému použitiu a ľahkej konštrukcii, ktorá nezaťažuje ruky ani pri dlhodobej práci. Okrem kompresorov a brúsok sú najznámejšie striekacie pištole. Tie sú vhodné aj na nanášanie omietok a stierkových hmôt, tak isto aj pri maľovaní a premaľovávaní stien. Väčšina striekacích pištolí má nádobku na farbu umiestnenú navrchu, pričom sa využíva samospád farby. Farba je potom stlačeným vzduchom strhávaná a rozprašovaná na podklad. Pri maľovaní väčších plôch sa využíva systém tlakových nádob. Tie dopravujú materiál pomocou kompresora do trysky pištole, kde sa na rozprášenie znova použije stlačený vzduch.
Nízkotlakové striekanie
Za použitia nízkeho tlaku a veľkého množstva vzduchu sa najčastejšie pomocou pištole striekajú náročnejšie materiály a podklady, ktoré si vyžadujú precíznejšiu robotu. Vzduch sa v týchto zariadeniach používa na rozprášenie farby, jej dopravenie do pištole cez hadicu sa deje pomocou kompresora umiestneného na tlakovej nádobe. Nanášanie farby je veľmi jemné, nízkotlakové pištole sa preto používajú pri lazúrovaní alebo lakovaní. Špeciálne sa nimi dajú vytvárať aj viacfarebné nástreky.
Vysokotlakové striekanie bez vzduchu
Vysokotlakové pištole majú široké využitie. Používajú sa pri nanášaní jemných lakov, ale tiež je nimi možné lazúrovať a nanášať polyuretánové materiály a podkladové farby. Takéto zariadenia využívajú vysoký tlak, ktorý sa môže vyšplhať až na 300 barov. Vďaka tomu je možné vysokotlakové striekanie aplikovať aj pri striekaní výškových budov bez toho, aby sa museli prenášať sudy s farbou na lešenie. Vďaka tlaku sa farba vytlačí aj cez hadicu dlhú 100 metrov, dokonca sa pri tom dá využívať aj viac pištolí naraz. Takéto zariadenia sú poháňané buď elektromotorom, spaľovacím agregátom, alebo pneumaticky. Nezaraďujú sa medzi pneumatické zariadenia priamo, využívajú len rovnaký princíp.
Na domáce nanášanie farby sa odporúča používať buď kompresorové, alebo nízkotlakové striekanie. Dôležité je však využívať maliarske pásky a samolepiace fólie s páskovým okrajom. Maľovanie bude vďaka nim precíznejšia a upratovanie jednoduchšie, čo oceníte nielen vy, ale aj vaša žena.
Zdroj foto: Flickr