Pravdou je , že ak nás čaká dlhá cesta za volantom, dôležité rokovanie alebo skúška a my sa potrebujeme udržať dlhšie energický, siahame po možnostiach, akými sú aj energetické nápoje. Tie však nemusia byť až také prospešné, ako sa na prvý pohľad zdajú.
Zaujímavé zloženie
Zloženie energetických nápojov je každopádne zaujímavé. Okrem toho, že obsahujú rôzne druhy vitamínov, organický metabolit a iné zlúčeniny, obsahujú aj kopec zbytočných látok, ktoré naše telo zaživa ničia. Energetické nápoje totiž obsahujú aj taurín, guaranu a ginseng. Pri kombinácií týchto látok dochádza k rozporu toho, že skutočne nejaký výkon zvyšujú.
Energetické nápoje fungujú na báze kofeínu. Dávka kofeínu, by však nemala presiahnuť 32 mg. Priemerná plechovka tohto nápoja ale obsahuje až 80mg, čo je v podstate až niekoľkonásobok. Pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom je to doslova zabijak.
Pri užití väčšieho množstva energetických nápojov dochádza k poškodeniu nášho organizmu. Ich dlhodobé užívanie môže viesť naraz k niekoľkým vedľajším účinkom, ktoré sú rozhodne desivé. Sú nimi napríklad:
– Nespavosť
– Podráždený žalúdok
– Búšenie srdca
– Pálenie na hrudi
– Bolesti hlavy alebo malátnosť
V kombinácií s omamnými látkami, akým je napríklad alkohol, môže dôjsť až ku skolabovaniu organizmu a niekedy až k smrti. Takýto prípad nie je ničím neobvyklým a už pár krát sa aj žiaľ vyskytol, a to predovšetkým u mladých ľudí, ktorí užívanie alkoholu a energetických nápojov berú na ľahkú mieru.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: freedigitalphotos.net