Každá krajina má počas Vianoc svoje vlastné zvyklosti a trávi tieto sviatočné dni podľa vlastných tradícii. Aké sú teda Vianoce vo vybraných štátoch?
Grécko
Grécke Vianoce sa nesú v znamení Svätého Mikuláša, ktorý u nich už od nepamäti ochraňoval námorníkov na rozbúrenom mori. Počas Štedrého večera chodí po mestách a roznáša darčeky. Na dedinách chodia deti spievať po domoch a odmenou za to sú im sladkosti. Dlhé stáročia Gréci nepoznali vianočný stromček; namiesto neho námorníci na kotviacich lodiach rozsvecovali rozličné dekorácie. V súčasnosti však už aj oni zdobia stromčeky, avšak darčeky nosí až Svätý Vassilios prvého januára. Tradičným jedlom je napríklad polievka z moriaka alebo ryža. Tradíciou je novoročný koláč ukrývajúci v sebe mincu. Kto ju nájde bude mať po celý rok šťastie.
Holandsko
Vianoce sa slávia 25. decembra. Darčeky sa dávajú pod stromček a nosí ich Sinter Klaas. Deti veria, že priplával do Holandska zo Španielska hneď na začiatku decembra. Nosí červený biskupský plášť a jazdí na bielom koni sprevádzaný so svojou družinou. Piateho decembra obchádza aj s pomocníkom, Čiernym Petrom, domy a do pripravených topánok cez komín vkladá deťom darčeky a sladkosti. Sladkosti sa tak ako u nás aj u nich dávajú šiesteho decembra, ale nie do klasických čižiem. Tamojšie deti na to majú špeciálne pripravené dreváky. K tradičným jedlám patrí pečený králik s brusnicami.
Švédsko
Počas Vianoc je v každej domácnosti na čestnom mieste umiestnený trojramenný svietnik pripomínajúci Svätú Trojicu. Na rozdiel od nás sa vo Švédsku slávi aj sviatok svätej Lucie, počas ktorého sa mladé dievčatá obliekajú do bielych šiat a na hlavách majú vence.
Stromček sa tu zdobí presne na Štedrý deň. Uprostred miestnosti v ktorej sa bude večerať je na strope zavesená vianočná koruna. Švédom rozdáva darčeky cez otvorené okná sympatický trpasličí starček Jultombe s malým pomocníkom Julnissarom. K tradičným jedlám patrí napríklad šunka, sušená treska varená v bielej omáčke alebo varená hnedá fazuľa so slaninou. Na záver hostiny sa podáva sladký ryžový nákyp alebo švédska vianočná kaša poliata jahodovým sirupom. Kto v nákype alebo kaši nájde mandľu, dostane darček.
Španielsko
Obľúbenou súčasťou sviatkov sú representacion, teda živé obrazy betlehemov pred kostolmi. V kostoloch prebiehajú 25. decembra, 1. a 6. januára adorácie počas ktorých sa bozkáva Jezuliatko v jasličkách. Na Štedrý deň pomáhajú všetci z rodiny pri príprave jedál. Darčeky nosia na Štedrý deň netradične Traja králi, ktorí deťom rozdávajú drobné darčeky. Väčšie, tie pravé vianočné darčeky, dostávajú Španieli až šiesteho januára na sviatok Troch kráľov. Pri slávnostnej večeri nesmie chýbať baranie alebo jahňacie mäso, prípadne kozie špeciality. Nechýbajú ani zákusky a múčniky.
Fínsko
Fínom nosí darčeky veľký Ukko, ktorý pochádza z Laponska kde žije so svojou ženou a množstvom škriatkov. Tí mu pomáhajú s balením darčekov. Ukko má dlhé biele fúzy na hlave nosí veľkú červenú čapicu so zvončekom na jej konci. Vianočný stromček nechýba v žiadnom príbytku, je aj na uliciach, v každej predajni a v každom nákupnom centre či kaviarni. Spravidla sú biele aby sa zvýraznila zima a zasnežená príroda. Celé vianočné dianie sa sústreďuje okolo neho; deti sa pri ňom hrajú, dospelí s radosťou rozbaľujú darčeky, na oslavách sa pri ňom veselo tancuje. Počas večere nesmie chýbať moriak alebo pečená hus.
Taliansko
Pre mnohých Talianov je dôležitá polnočná omša vo Vatikáne a požehnanie pápeža. Darčeky tu netradične nenosí sympatický deduško alebo škriatok či krásna víla, ale trojkráľová bosorka La Befana, a to až siedmeho januára. Počas slávnostnej Štedrej večere nesmie chýbať pečené jahňa alebo morka. Nesmie chýbať vianočka panettone a figy plnené rôznymi náplňami.
Francúzsko
Nádherné Vianoce mávajú aj Francúzi, ktorým darčeky nosí dobrý Pere Noel. Chodieva oblečený vždy v bielom a darčeky dáva buď do čižiem, alebo ich necháva pri kozube. V niektorých častiach francúzska ich dokonca papierovými stuhami priväzuje k stromčeku. Počas Štedrého dňa Francúzi navštevujú svoju rodinu, popíjajú calvados a rozdávajú si navzájom darčeky.
Francúzska večera máva aj dvanásť chodov a je odrazom ich kuchárskeho umenia. Predjedlom zvyknú byť ustrice, slimáky alebo biele klobásky. Hlavný chod tvorí pečený moriak s rôznymi plnkami a prílohami, v niektorých častiach je namiesto moriaka podávaná pečená hus. Dezertom je neodmysliteľný čokoládový kmeň ktorý milujú aj zahraničný turisti.
Posledným sviatkom je deň Troch kráľov, kedy sa v rodinách na rozlúčku s Vianocami pečie veľká torta La Galette du Roi.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net, google.com