Infarkt nepostihuje len srdce, ale aj iné orgány, napríklad mozog, pľúca, slezinu či črevo. Každý z týchto infarktov má svoj presný názov. Znamená odumretie tkaniva, do ktorého sa zastavil prívod krvi kvôli upchatiu tepny od krvnej zrazeniny. Infarkt myokardu stále častejšie postihuje aj mladšiu generáciu. Aké sú jeho príznaky a prečo vzniká?
Rizikové faktory
Je klinicky dokázané, že najčastejšie k vzniku infarktu myokardu dochádza po štyridsiatom roku života a postihuje viac mužov ako ženy. Tie sú totiž „chránené“ ženskými hormónmi, a teda, keď žena vstúpi do prechodu, riziko sa začne zvyšovať. Je veľká pravdepodobnosť, že ak niekto v rodine prekonal infarkt myokardu, predispozícia bude vyššia, pretože gény sa vedia s nami pekne pohrať. Čo sa však ovplyvniť dá, je spôsob našej životosprávy. Hoci je to klišé, za svoj zdravotný stav každý nesie plnú zodpovednosť. Častým fajčením, popíjaním alkoholu a stresom sme o krok bližšie k neželaným komplikáciám. Nesprávny spôsob stravovania má za následok nielen zvýšenú hladinu cholesterolu a cukru v krvi, ale aj vysoký krvný tlak a všetky spomínané zdravotné ťažkosti, ktoré sú samy osebe nebezpečné, ešte viac zvyšujú riziko k vzniku infarktu myokardu. Preto platí, že treba jesť dostatočné množstvo zeleniny a ovocia, a nezabúdajte ani na pravidelný pohyb!
Aké sú hlavné príznaky?
Ak pocítite, že s vami niečo nie je v poriadku, že sa deje niečo inak, radšej navštívte svojho lekára, než aby ste niečo zanedbali. Jedna tretina srdcových infarktov sa, žiaľ, končí smrťou. Svoje telo poznáte najlepšie. Keď pocítite bolesť v hrudníku, ramene, v chrbte, dokonca v krku a sánke, ktorá sa buď stupňuje, alebo striedavo ustupuje – je to prvý signál, ktorý netreba podceniť. Dokonca sa môžu pridružiť bolesti žalúdka, pocit na zvracanie, búšenie srdca, dýchavica, kašeľ, obrovská únava a studený pot. Pri podozrení na infarkt urýchlene zavolajte prvú pomoc a medzitým postihnutému podajte liečivá obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú alebo nitroglycerín. Dôležité je, ak ste sami postihnutí, ostať v pokoji a nenamáhať sa. Srdcový infarkt sa dá liečiť, a pokiaľ budete dodržiavať odporúčania lekára, môžete viesť plnohodnotný život i naďalej. Avšak zdravšie.
FOTO: pexels.com
Tágy: infarkt, infarkt myokardu, srdcový infarkt