Spozorovali ste nadmerné vypadávanie vlasov a na hlave sa vám tvoria miesta, kde je ich hustota podstatne menšia ako pred prejavením tohto problému? Nechcete, aby sa vám na hlave vytvorila nepríjemná plešina, ktorá nie je práve najpôvabnejšia? Navštívte odborníka, ktorý vám pomôže zistiť podstatu vypadávania vlasov. Len jej poznanie pomôže nastaviť adekvátnu liečbu, ktorá dokáže vypadávanie zastaviť skôr, než je neskoro.
Vypadávanie vlasov u mužov je spôsobené niekoľkými základnými príčinami. Nimi sú stres, choroba vnútorného orgánu, pravidelné užívanie lieku spôsobujúceho stratu vlasov, nedostatočná výživa či hormonálna nerovnováha. Ak je príčinou vypadávania stres, strata vlasov obyčajne prestane po krátkej dobe, ako prestane na organizmus pôsobiť stresový faktor. Pri spozorovaní vypadávania by ste ako prvý krok samoliečby mali siahnuť po doplnkoch stravy, ktoré telu doplnia možné deficitné látky významné pre vlasové folikuly , rast a výživu vlasov. Medzi tieto látky patria vitamíny B3,B5, B12, kyselina listová, zinok a pivovarské kvasinky, ktorú vlasom dodajú potrebnú pevnosť a vitalitu. Horšie je to však, ak vypadávanie tkvie v zmene funkcie organizmu ,ktorú je nutné dostať do normálu.
Mužov zo štatistického hľadiska najviac trápi hormonálne podmienené vypadávanie vlasov zvané androgénna alopécia. Vypadávanie je v tomto prípade spozorované najčastejšie medzi dvadsiatym až štyridsiatym rokom života a na hlave vznikajú typické miesta bez vlasov v oblasti ofiny, temennej kosti a kútov. Tento znak adrogénnu alopéciu výrazne odlišuje od ostatných dôvodov vypadávania vlasov, pretože inak dochádza k vypadávaniu rovnomerne na celej hlave. Adrogénna alopécia je spôsobená buď geneticky, a to zvýšenou citlivosťou na hormón DHT – dihydrotestosterón, alebo pri jeho zvýšenom obsahu v tele. Ten je možné zistiť z vyšetrenia krvi. Ak je problém dlhodobo neriešený, vlasové folikuly odumrú a rast vlasov sa na danom mieste úplne zastaví. Dermatológovia však vhodne predpísanou liečbou dokážu opätovný rast vlasov z postihnutých folikulov obnoviť, ak z nich vlasy prestali rásť pred menej než tromi rokmi.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: plešatenie, plešina, vypadávanie vlasov