Je to u väčšiny z nás už zvykom. Kto neposiela pár textových správ, či nekontroluje Facebook ako poslednú vec pred tým, než ide spať? Aj keď to možno vyzerá a znie neškodne, nie je tomu celkom tak. Používanie Vášho smartfónu, tabletu, či iného elektrické zariadenia pred spaním môže mať naozaj dlhodobý a zlý vplyv na Vaše zdravie.
Nová správa od GigaOm hovorí o tom, ako môže náš spánok poškodiť modré svetlo, ktoré vyžaruje z mobilných obrazoviek.
Je to už známe nejaký ten čas, že modré svetlo má vplyv na spôsob produkovania melatonínu v našom tele – chemickej látky, ktorá spôsobuje ospalosť.
Len pred niekoľkými mesiacmi Americká chemická spoločnosť zverejnila vysvetľujúce video o tom, že žiarenie modrého svetla v noci automaticky otočí Vaše telo, aby si myslelo, že je ráno. Narobí to tak zmätky Vášmu rytmu a spôsobuje ťažkosti pri zaspávaní.
Ale melatonín nám nepomáha pri zaspávaní – taktiež spomaľuje progresiu rakoviny a iných chorôb. Správa z GigaOm hovorí o mnohých dôvodoch, prečo je používanie zariadení ako sú napríklad mobily, tablety, laptopy či televízory pred spaním škodlivé pre Vaše zdravie – tu sú tie najdôležitejšie.
Ničí to Vaše oči. Optimetristi hovoria, že u mladých ľudí je vyššia šanca retinálneho stresu, ktorý by mohol viesť k poruchám ako napríklad makulárna degenerácia. V extrémnych prípadoch to môže spôsobiť aj slepotu. Taktiež to môže spôsobiť toxicitu sietnice.
Nedostatok melatonínu spôsobuje väčšiu náchylnosť na ochorenia. Podľa US National Library of Medicine môže byť nedostatok melatonínu spojený s vyšším výskytom rakoviny prsníka, vaječníkov, či prostaty.
Tak isto Vás to môže spraviť náladovým. Vyžarovanie modrého svetla má vplyv na náladu ľudí. Zároveň bolo zistené, že nízka hladina melatonínu spôsobuje depresie.
Prečo však môže mať nedostatok melatonínu také vážne následky? Melatonín ovplyvňuje Váš denný rytmus a pomáha Vám zaspať. Zmeny, ktorý by vo Vašom rytme vznikli by boli prepojené s ďalšími zmenami vo Vašom tele. Váš rytmus je ten pán, ktorý rozhoduje o tom, kedy sa cítite ospalý a kedy ste hore celý deň.
V roku 2012 vykonávala Harvad univerzita štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo 10 ľudí, ktorým mierne posunuli rytmus. Počas tejto doby sa zvýšila ich hladina cukru v krvi a znížil level leptínu. Leptín je chemická látka, ktorá spôsobuje to, že po jedle sa cítite plný.
Takže to znamená, že by ste naozaj v noci nemali pozerať TV, alebo používať počítač? National Sleep Foundation odporúča, že by ste pri televízore nemali zaspať. Ale Dr. Michael Breus – „doktor spánku“ tvrdí, že by ste museli mať celkom slušné množstvo svetla a hlavne v tesnej blízkosti na to, aby to pôsobilo škodlivo.
Nech sa už rozhodnete akokoľvek, dávajte si pozor a snažte sa vyhýbať zbytočným zdravotným ťažkostiam kvôli hlúpostiam. Neskôr už môže byť neskoro.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: mobil, spánok, vplyv mobilu na spánok