Medzi populárne prevedenia osvetlenia súčasnosti patria jednoznačne bodové svietidlá. Pýtate sa prečo? Umožňujú rozžiariť akýkoľvek priestor rovnomerne, dokonca aj v tých najtemnejších kútoch, poskytujú príležitosť na reguláciu intenzity svetla, ktorú oceníte najmä pri intímnych chvíľach, výrazne nezasahujú do priestoru a navyše, vyzerajú skutočne moderne. Aké možnosti máte pri výbere bodového osvetlenia a na čo si pri ňom dávať pozor?
Prevedenie bodového osvetlenia si vyberte ešte pred budovaním podhľadu
Bodové svietidlá sa inštalujú zvyčajne do sadrokartónových podhľadov, v ktorých sa nachádza celý systém elektroinštalácií. Bodovky, ktoré sa chystáte použiť, si však vyberte ešte pred tým, než sa pustíte do budovania vášho podhľadu. Je totiž potrebné vopred navŕtať správne otvory, do ktorých svietidlá vložíte. Bodovky môžu mať buď typický okrúhly tvar, prípadne štvorcový. Môžu byť buď zapustené a prakticky splývať s rovinou podhľadu, alebo z nej naopak mierne vystupovať do priestoru. To, pre aké prevedenie sa rozhodnete, závisí len od vášho vkusu. Odporúčame vám však siahnuť skôr po kvalitnejších a modernejších bodových svietidlách, napríklad s funkciou regulácie smeru toku žiarenia.
Uprednostnite bodové svietidlá s napájaním na 220 V
Pri kúpe bodoviek si všímajte voltáž, teda napätie, ktoré je potrebné na ich napojenie. Bodové svietidlá dnes už zväčša využívajú klasické napájanie na 220 V, no na trhu sú stále dostupné aj modely na 12 V. Tie si však vyžadujú použitie transformátora, ktorý mení bežné napätie v elektrickej sieti na požadované. Jeho výhoda je len pri použití v kúpeľni, kde sa z nebezpečného 220 V napätia stáva bezpečné 12 V.
Aký svetelný zdroj zvoliť do bodoviek?
Často diskutovanou otázkou je aj výber svetelného zdroja. Jeho výmena v bodovom osvetlení je náročná a nezvládne ju len tak jednoducho úplne každý. Aj preto sa odporúča využívať v bodovkách LED žiarovky, ktoré disponujú životnosťou často až v rádoch desiatok tisíc hodín svietenia. Navyše, ušetria vám aj značné financie na energie, keďže majú v porovnaní s bežnými či halogénovými žiarovkami niekoľkonásobne nižšiu spotrebu.
Tágy: bodové svetlá, bodové svietidlá, bodovky