Už neplatí, že niektorých regiónoch na nich nenatrafíte – sú už totiž takmer všade, aj tam kde to vraj ešte donedávna bolo trochu bezpečnejšie. Treba na seba dávať pozor, lebo určite nechcete celé mesiace preležať v posteli namiesto zábavy s priateľmi. Lymská borelióza či kliešťová encefalitída nie sú výmyslom a liek na ne neexistuje; ak chodíte často do prírody alebo plánujete stanovačku, dajte sa zaočkovať.
Kde sa nachádzajú?
Sú všade v prírode. Kedysi sa vravelo, že ich nájdete len na stromoch, odkiaľ zoskakujú dole, no v skutočnosti žijú v nízkych porastoch do výšky okolo 50 cm. Najaktívnejšie sú po daždi, no chytiť kliešťa môžete aj za krásneho slnečného počasia. Milujú vlhkejšie a teplejšie miesta.
Bežne sa stáva najmä mužom, že si kliešťa nájdu na slabinách po tom, čo močili v prírode. Vyberanie kliešťa na takomto chúlostivom mieste naozaj nemusí byť príjemné.
Existuje účinná ochrana?
Áno. Očkovanie. Je to najbezpečnejšia ochrana proti kliešťom, lebo aj keď kliešťa odstránite do 12 hodín od prisatia, mohol vás nakaziť ihneď po prisatí svojimi slinami. Pre tých odvážnejších sú v platnosti aspoň základné pravidlá ochrany:
– oblečenie musí zakrývať väčšinu pokožky,
– odev po pobyte v prírode ihneď vyperte pretože sa na ňom mohol zachytiť kliešť (ktorý by sa do pokožky zavŕtal na druhý deň a vy ho nezbadáte lebo sa prezeráte len po príchode domov),
– prezrite celé svoje telo vrátane slabín (a aj za ušami a na menej dostupných miestach),
– obliekajte si oblečenie svetlej farby,
– používajte vždy repelenty.
Keď už máte kliešťa…
- Zakúpte sadu na odstránenie kliešťa v lekárni obsahujúcu okrem pinzety aj dezinfekciu po vytiahnutí kliešťa (niektoré sady majú aj špeciálny roztok na potretie kliešťa ešte pred vytiahnutím aby uvoľnil svalstvo a vyšiel von bezpečne celý).
- Používajte len špeciálnu pinzetu určenú na kliešte (s klasickou sa zle vyťahuje alebo sa nevytiahne celý).
- Neotáčajte kliešťom počas jeho vyťahovania pretože je do pokožky zahryznutý (kývajte ním jemne zo strany na stranu až kým sa uvoľní).
- Nepotierajte kliešťa alkoholom alebo olejom pred vyťahovaním, dezinfekciu používajte až keď je von.
- Keď ostane hlavička dnu dá sa podobrať a vytiahnuť opatrne von.
- Nechajte kliešťa odborne vytiahnuť u svojho lekára.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: google.com