Horúce letné dni si priam vyžadujú osvieženie, ktoré nás aspoň na chvíľku vykúpi z pekla horúčav. Počas teplých dní pravidelne siahame po vychladených nápojoch či ľade, ktorý pridávame do tekutín. Myslíte si však, že tým vášmu telu robíte službu? Podľa odborníkov rozhodne nie.
Pitie studených nápojov v lete môže spôsobiť viac problémov než osohu. Príliš veľký teplotný rozdiel medzi prijímanou tekutinou a teplotou tela je dôvodom ľahkého získania ochorení horných dýchacích ciest. Sliznica ústnej dutiny a hltana zažíva obrovský šok, ktorý sa už o niekoľko hodín môže prejaviť ako škriabanie v krku či nepríjemné zahnisanie mandlí. Náhle porušenie tepelnej rovnováhy tela výrazne poškodí obranyschopnosť, čoho dôsledkom môže byť aj pár dní strávených v posteli s otravnou angínou.
Okrem dýchacích ciest a úst spôsobujú studené nápoje v spojení s veľmi vysokými teplotami šok aj pre žalúdok a črevá. Ak studenými tekutinami zapíjame prijímané jedlo, sami si spôsobujeme tráviace ťažkosti. Chlad výrazne spomalí pohyb potravy v tráviacej rúre, zníži sa schopnosť vstrebávania vody, čím paradoxne oberieme organizmus o možnosť zvýšiť obsah tekutín. Následné črevné problémy a hnačka si už nevyžadujú žiaden ďalší komentár.
Studené nápoje predstavujú aj vážne riziko pre naše zuby. Náhla zmena teploty spôsobuje nadmernú citlivosť spojenú s nepríjemnou bolesťou, obzvlášť ak máte odhalené zubné krčky či neošetrený zubný kaz.
Pamätajte preto, že studenými nápojmi telu určite nepomôžete. Problémy plynúce z náhleho narušenia prostredia organizmu nestoja za krátkodobé uľavenie od horúčavy. Počas nich pite najmä vlažnú vodu či čaj, ktoré naše telo osviežia neagresívnym spôsobom.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: leto, studená voda, teplo