Máte nadzemný bazén? Určite ste si vďaka nemu užili počas leta veľa príjemných chvíľ a zábavy. Na jeseň však vždy príde čas, kedy je potrebné bazén vypustiť a uskladniť pred zimou. Kedy tak urobiť? Ak vonkajšie teploty klesnú pod 10 °C, je tá správna doba na zazimovanie bazéna.
Správne zazimovaný bazén vám môže slúžiť dlhé roky, ak však urobíte chyby v príprave bazéna na zimu, môžete mu podstatne skrátiť životnosť. Nadzemné bazény sa vyrábajú z rôznych materiálov a každý vyžaduje iný postup zazimovania, rovnako tak má každý materiál iné nároky na veľkosť priestoru potrebného na uskladnenie. Najčastejšie na trhu nájdete nafukovacie bazény, plastové typy, fóliové bazény s nosnou konštrukciou z kovu, prípadne samonosné druhy – bazény s nafukovacím golierom.
Ako zazimovať nadzemný bazén?
Nafukovacie bazény treba pred zimou zbaviť všetkých nečistôt, vypustiť vodu, umyť čistou vodou a potom dôkladne vysušiť. Suchý bazén potom uskladnite na mieste, kde nemrzne. Počas zimy je vhodné nafukovacie bazény „preložiť“ – rozložiť a potom opäť zložiť, ale iným spôsobom. Keď sa bazén nechá celú zimu v jednej polohe, môžu sa na ňom urobiť záhyby. Čím väčší je priemer bazénu, tým viac ľudí bude potrebných na manipuláciu s ním. Pri bazéne s priemerom menším ako štyri metre stačia dvaja ľudia, pri väčších budete potrebovať aspoň troch ľudí. Ak ste používali aj filtráciu, je potrebné ju tiež prečistiť, vysušiť a uložiť.
Zazimovanie fóliových bazénov má svoje pravidlá
Fóliové bazény s kovovou konštrukciou nie je nutné vypúšťať a ukladať, sú vyrobené z kvalitného materiálu a môžete ich nechať vonku aj cez zimu. Najskôr je však potrebné vysávačom odstrániť nečistoty z vody, prepláchnuť piesok vo filtrácii a umyť a odložiť schodíky. Následne by ste mali upraviť pH vody na hodnotu medzi 6,8 – 7,4 a hodnotu chlóru medzi 0,3 – 0,5 mg na liter. Znížte hladinu vody na 10 cm pod skimmer a vratnú trysku uzavrite zátkou. V prípade, že zátku nemáte, znížte hladinu na 10 cm pod vratnú trysku. Steny bazéna očistite niektorým zo špecializovaných prípravkov kefou. Ďalším krokom je vyčistenie skimmeru a odpojenie hadíc, ktoré uložíte na miesto chránené pred mrazom. Na záver pridajte do vody „zazimovací“ prostriedok. Niektorí predajcovia a výrobcovia bazénov odporúčajú vložiť do bazéna niekoľko prázdnych PET fliaš ako prevenciu pred rozpínaním vody v zmrznutom stave, iní to nepovažujú za potrebné. Posledný krok? Potrebná je zazimovacia plachta na bazén, prekrytie bazéna a dôkladné upevnenie plachty.
Ako na samonosné fóliové bazény?
Tieto bazény treba vypustiť, odmontovať všetky hadice, skimmer, priechody a filtráciu. Bazén očistite čistou vodou, prstenec vyfúknite a bazén nechajte dôkladne vyschnúť. Nie je potrebné ho skladať, lepšie je ho stočiť, aby na fólii nevznikli sklady. Bazén odložte až vtedy, keď je všetko skutočne suché, ideálne je miesto, ktoré je suché, čisté a teplota by sa tam mala pohybovať v rozmedzí od 5 do 30 °C. Nezabudnite, že správnym zazimovaním bazéna mu predĺžite životnosť.
Reklamný článok