Organizmus je neustále vystavovaný vplyvom, ktoré ho poškodzujú. Ak by nemal k dispozícií dostatok antioxidantov, pravdepodobne by sa s týmito vplyvmi nedokázal vysporiadať. Jedným z najvýznamnejších antioxidantov v ľudskom tele je selén. Aké sú jeho základné funkcie a v ktorých potravinách ho nájdeme?
Úlohy selénu v organizme
Jednou z najhlavnejších funkcií selénu v organizme je ochrana tkanív pred pôsobením agresívnych látok, ktoré zneškodňuje. Spolupracuje najmä s vitamínom E, s ktorým účinkuje ako ochrana pred vznikom rakoviny a iných novotvarov, prípadne po ich vytvorení brzdí ich rast. Zároveň sa podieľa na boji s vírusmi tým, že spomaľuje ich rozmnožovanie. Selén je v ľudskom organizme potrebný aj pre správnu funkciu pohlavných orgánov, syntézu hormónov, pričom bol dokázaný jeho pozitívny vplyv v terapii sklerózy multiplex, reumy a impotencie.
Selén môže spomaliť proces vypadávania vlasov
Veľmi častým problémom mužov, ktorý navyše môže spôsobovať pokles sebavedomia, je vypadávanie vlasov. Aj keď je tento proces vo väčšine prípadov nezvratný, dostatočným príjmom selénu je možné stratu vlasov výrazne spomaliť. V tomto prípade je vhodné selén kombinovať so zinkom a komplexom vitamínu B, čo je základ v podpornej terapií alopécie.
Ako sa prejavuje nedostatok selénu a ako ho efektívne doplniť?
Ak je selénu v tele nedostatok, organizmus nám to dá citeľne najavo. Ako prvé si určite všimnete nezdravo vyzerajúci stav nechtov, zvýšené vypadávanie vlasov či zhoršenie stavu pokožky. Pri deficite selénu celkovo poklesne výkonnosť imunitného systému a človek sa stane náchylnejší voči infekciám. V prípade dlhodobého nedostatku sa môžu vyskytnúť srdcové ochorenia, zvýšiť riziko vzniku rakoviny či dôjsť k strate sexuálneho apetítu. Aj preto je potrebné selén neustále dopĺňať, a to najmä prirodzene potravou. Výborným zdrojom sú morské plody, ryby, vnútornosti, orechy či obilniny.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: dostatok selénu, minerály, selén