Máte len niečo cez tridsať, cítite sa neporaziteľne, no pri bežnej prehliadke v ambulancii vám lekár oznámil, že váš krvný tlak dosahuje kritické hranice? Hypertenzia už dávno nie je len „chorobou starých ľudí“. Čoraz častejšie postihuje ženy aj mužov v produktívnom veku, mnohí ho ale ignorujú, pretože (zatiaľ) nebolí.
Prečo je hypertenzia nebezpečná?
Vysoký krvný tlak je tichý zabijak – nemá výrazné príznaky, a pritom postupne poškodzuje vaše cievy, srdce, obličky a mozog. Ak sa nelieči, môže viesť k infarktu, mozgovej príhode či zlyhaniu obličiek, čo určite nie sú vaše životné ciele.
Hypertenzia sa diagnostikuje, keď je váš krvný tlak dlhodobo nad 140/90 mmHg (ideálne hodnoty sú do 120/80). Čo je však zaujímavé, čoraz častejšie postihuje mladších mužov, čomu je za určitých podmienok možné predísť, dôležité je vedieť, prečo sa tlak zvyšuje.
Čo spôsobuje vysoký krvný tlak u mladých mužov?
- Práca na plné obrátky, nekonečné maily, hypotéka, termíny… Stres ovplyvňuje hladinu kortizolu, ktorý potom spôsobuje dlhodobé zvýšenie krvného tlaku.
- Soľ, tučné jedlá a minimálny príjem ovocia či zeleniny zapríčiňujú, že cievy strácajú pružnosť. Obmedzenie soli na maximálne 5 gramov denne (čo je menej ako čajová lyžička) dokáže znížiť tlak až o 7 mmHg.
- Sedavý životný štýl. Ak váš jediný pohyb spočíva v prekladaní diaľkového ovládača, vaše srdce musí tvrdo pracovať, aby prečerpalo krv cez stuhnuté cievy. Aj to sa dá ale zmeniť. U mužov, ktorí cvičia aspoň 150 minút týždenne, klesá riziko hypertenzie o 30 %.
- Fajčenie a alkohol. Nikotín zužuje cievy a zvyšuje krvný tlak. Alkohol síce krátkodobo uvoľní, no dlhodobo reguláciu tlaku zhoršuje.
Nie vždy je ale vysoký krvný tlak dôvodom na paniku. Je možné, že vyššie hodnoty vám namerajú iba u lekára, čo je to tzv. syndróm bieleho plášťa, za ktoré ale praktické pánske zdravotnícke oblečenie nemôže.
Je to prirodzená a často neovládateľná reakcia ľudského organizmu na prostredie ambulancie stresom, ktoré dočasne zvýši tlak. Na odlíšenie je preto vhodné merať si ho aj doma, ideálne ráno a večer, v pokojnom prostredí. Pokiaľ vysoké hodnoty stále pretrvávajú, je nutné navštíviť lekára.
Ako s vysokým krvným tlakom zatočiť?
- Zdravý jedálniček: Zabudnite na soľničku a mastné klobásy. Zaraďte do stravy viac zeleniny, ovocia, rýb a orechov. Banány sú výborným zdrojom draslíka, ktorý pomáha regulovať tlak.
- Pohyb: Nemusíte hneď behať maratóny. Stačí 30 minút chôdze denne alebo aktivity ako plávanie, bicyklovanie či joga.
- Relaxácia: Naučte sa zvládať stres. Skúste meditáciu, hlboké dýchanie alebo čas v prírode. Aj obyčajná prechádzka v lese má preukázateľný vplyv na zníženie krvného tlaku.
- Obmedzte alkohol a fajčenie!
- Pravidelné prehliadky: Skúsený kardiológ Komárno urobí kompletnú kontrolu, na základe ktorej stanoví presnú diagnózu a následné liečenie. Kontroly u špecialistov aspoň raz ročne môžu odhaliť problémy skôr, než sa stanú vážnymi a neliečiteľnými.
Taktiež prestaňte stresovať, niekedy je dobré nebrať veci okolo seba tak vážne! Hýbte sa, jedzte lepšie – a keď už idete k lekárovi, neberte to ako nevyhnutné zlo, ale príležitosť, ako sa o seba starať a možnosť prispieť k svojmu lepšiemu zdraviu v budúcnosti.
Zdroj obrázka: Pixel-Shot/adobe.stock.com