Prečo robíte to, čo robíte? Čo vás motivuje k tomu, aby ste si každé ráno zabehali v parku a vymenili bravčové za tofu? Rozhodli ste sa tak sami alebo vás k tomu istým spôsobom prinútilo vaše okolie? Motivácia pochádza z rôznych zdrojov a ovplyvňuje každodenný život človeka. Aby vaše úsilie nevyšlo nazmar a snaha priniesla maximálny efekt, mali by ste sa naučiť rozoznávať vonkajšiu a vnútornú motiváciu.
Poznáte to všetci, prvé nabudenie a vidina životnej zmeny či nových návykov zväčša vydrží len zopár dní. Po prvých týždňoch kašlete na zdravú stravu a potenie vo fitku, zapálite si zakázanú cigaretu a na tanier naložíte mastný bôčik. Možno je problém práve v tom, že vaša motivácia nie je dostatočné silná a nevznikla na popud vás samých, ale je impulzom niekoho alebo niečoho iného. Možno nechcete venovať svoj čas športu, možno to chce niekto iný. Napríklad spoločnosť, ktorá na vás vytvorila vysoké požiadavky, pretože vzhľad je smrteľne dôležitý. Je preto veľký rozdiel, či vaša motivácia pochádza z vášho vnútra alebo je formovaná externým prostredím, ktorým môžu byť očakávania a tlak spoločnosti. Aký je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou motiváciou?
Vonkajšia motivácia
Vonkajšia motivácia nastáva vtedy, keď vás k vykonaniu nejakej činnosti poháňajú vonkajšie vplyvy, ktorými môže byť odmena, vyhnutie sa trestu, zárobok, prestíž alebo popud od blízkych ľudí. Vonkajšou motiváciou je napríklad aj to, keď chodíte do fitka len preto, aby ste pritiahli pozornosť opačného pohlavia, vyrovnali sa svojmu kolegovi alebo pútali pozornosť svojho okolia. Keďže je viac-menej nemožné vonkajšiu motiváciu riadiť, pretože podlieha zmene bez vašej kontroly, je vyššia pravdepodobnosť, že skôr či neskôr sa jednoducho vytratí. Preto môže mať vonkajšia motivácia iba krátke trvanie alebo slabý efekt.
Príkladom vonkajšej motivácie môže byť:
- chodenie do fitka, pretože ste si ho zaplatili,
- účasť na športovom turnaji pre získanie trofeje,
- prijatie novej pozície pre vysoký plat,
- kúpenie kvetov priateľke, pretože sa na vás hnevá,
- výlet do destinácie, kde už boli všetci a vy nechcete zaostávať.
Vnútorná motivácia
Vnútorná motivácia zahŕňa všetky popudy, ktoré vychádzajú zo samotného vnútra človeka. Danú vec chce jedinec vykonať sám kvôli sebe, kvôli potrebe alebo vášni, ktorú k danej činnosti pociťuje. Keď ste vnútorne motivovaní, ste unášaní svojou vnútornou silou, túžbou urobiť to, čo máte radi, čo k svojmu životu potrebujete a čo urobí vás a váš život lepším či hodnotnejším. Za svoj úspech alebo zlyhanie ste zodpovední len vy, nie je za tým odmena či trest, ktorému sa chcete vyhnúť. Psychológovia tvrdia, že ak ste motivovaní tým, nad čím máte kontrolu, výsledky sú rýchlejšie a hodnotnejšie.
Príkladom môže byť:
- chodenie do fitka, pretože vás to jednoducho baví a napĺňa energiou,
- účasť na športovom turnaji, pretože šport je vaše hobby a baví vás,
- prijatie novej pozície, pretože ide o vami vysnívanú prácu,
- kúpenie kvetov priateľke, pretože to tak cítite a chcete ju potešiť,
- výlet do destinácie, kam túžite ísť už zopár rokov a je vám jedno, kto si čo o tom myslí.
Ako zmeniť vonkajšiu motiváciu na vnútornú?
Vplyv vonkajšej motivácie môže byť v mnohých ohľadoch veľmi silný – napríklad ak ide o pôsobivú odmenu v práci alebo prísny deadline. V inom prípade sa dokáže vonkajšia motivácia vytratiť tak rýchlo, ako vznikla. Preto všetci motivační autori a psychológovia radia: zmeňte vonkajšiu motiváciu za vnútornú. Myslite na to, čo je dôležité pre vás, čo naozaj chcete a potrebujete, čo vychádza z vášho vnútra a nie je nijakým spôsobom ovplyvňované externým prostredím.
- Pri cvičení sa nezameriavajte len na pekné vyšportované telo, ale skôr na pocit, ktorý vám pohyb dáva.
- Vyberte si ten šport, ktorý vás baví, zbytočne sa nenúťte do aktivít, ktoré vás ubíjajú.
- Dajte svojej vnútornej motivácii čas. Človeku trvá, kým si osvojí nový návyk. S
- ústreďte sa na kvalitu vykonanej práce, nie na výsledky. Tie sa stanú skôr či neskôr objektom porovnávania sa s ostatnými ľuďmi, zatiaľ čo pocit zadosťučinenia je len váš.
- V práci sa zamerajte na vlastnú zvedavosť a nové zručnosti. Skúste porozmýšľať, čo nové a pre vás zaujímavé sa viete vo svojej profesii naučiť.
Taktiež prijmite fakt, že nie každý deň to pôjde ako po masle. Každý z nás robí chyby a sú to práve zlyhania, ktoré nás posúvajú vpred. Pokiaľ bojujete s nedostatočnou motiváciou, začnite u seba, analyzujte svoje potreby a túžby. Život je sám o sebe veľmi inšpiratívny, preto o radu často netreba chodiť ďaleko. 9 overených tipov, ako sa motivovať vám prezradí, ako opäť nájsť stratenú motiváciu a postaviť sa životu zoči-voči.
Reklamný článok