Ako najlepšie klásť vonkajšiu dlažbu a akým chybám sa treba vyhnúť? Mnohí muži sú radi, keď vidia na svojej záhrade kus zo svojej práce, ale treba vždy vedieť ako na to. Áno, pokladanie vonkajšej dlažby zvládne aj domáci majster, len treba vedieť ako na to. Základy sa môžete naučiť práve teraz.
Pôda a podkladové vrstvy
Podložie, teda pôda na ktorú chcete pokladať dlažbu, je základom. Piesočnaté pôdy nie sú veľmi kvalitné, ale viete ich šikovne upraviť navezením novej zeminy, ktorá bude oveľa lepším podložím.
Čo sa týka podkladových vrstiev, výkop by mal byť o 30 cm širší ako konečná šírka plochy na ktorú má byť dlažba kladená. Nezabudnite na mrazuvzdorný podklad pretože je základnou a prvou vrstvou o hrúbke 20 cm. Až potom nasleduje podkladová vrstva o hrúbke 10 cm a vrstva drobného kameniva hrubá 3 až 5 cm.
Častou chybou je, že niektorí „majstri“ vynechajú drvené kamenivo alebo stenčia jednotlivé vrstvy, a potom dlažba nie je trvácna, nesedí dobre a zničí sa omnoho skôr. Určite je nevyhnutné aj zhutnenie podložia, čo znamená prejsť celú plochu strojom 4 až 5 krát.
Farebnosť vonkajšej dlažby
Je super zaobstarať si farebnú dlažbu lebo v konečnom dôsledku vyzerá oveľa prirodzenejšie, ale treba sa vyvarovať zásadnej chybe; ukladajte farby na striedačku zo všetkých paliet – ak ste kúpili napríklad 3 palety a v každej je iný odtieň, ukladajte jeden kúsok z prvej, potom z druhej, z tretej a znova z prvej. Striedajte to. Ak by ste ukladali najprv len dlažbu z prvej palety a keď ju miniete tak z druhej, efekt bude smiešny a celá dlažba vyjde nazmar. Viditeľné farebné prechody sú úplnou katastrofou.
Šírka škár
Drobné kamienky sa dávajú do škár. Kremičitý piesok alebo drobné kamienky, prípadne škárovací piesok musíte dôkladne dostať do škár, inak môžu jednotlivé dlaždice časom popraskať alebo sa posúvať či inak ničiť. Základné platne potrebujú škáry široké 5 – 8 milimetrov, zámkové dlažby 3 – 5 milimetrov.
Práca pre profíkov
Kladenie dlažby by ste mali zveriť firme v prípade, že nemáte všetko, naozaj všetko potrebné lebo ak nejaký krok vynecháte odzrkadlí sa to časom na kvalite vašej práce a bude škoda vášho času i peňazí. Najväčším problémom býva príprava podložia nakoľko vibračnú dosku má doma len málokto; buď si ju požičiate, alebo zverte prácu firme so skúsenosťami.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: 123rf.com
Tágy: ako klásť dlažbu, dlažba, vonkajšia dlažba