Približne od apríla do októbra sa začína obdobie kliešťov. Počasie je teplé a podmienky na pobyt v prírode sú priam ideálne. Rovnako vyhovujúce sú však aj pre kliešťov. Preto si nezabudnite zakaždým, keď sa vrátite z prechádzky či z pobytu v prírode, skontrolovať, či ste si so sebou nepriniesli aj nežiaduceho a niekedy aj veľmi nebezpečného hosťa….
Zabudnite na olej či točenie proti smeru hodinových ručičiek
Jednoducho zájdite do lekárne a vypýtajte si pinzetu na vyberanie kliešťov. Do dvoch eur tak máte postarané o celý „zázrak“ a malého užitočného pomocníka môžete mať vždy poruke. Pinzeta vyzerá veľmi podobne ako tá klasická, len je tvarovo prispôsobená telu kliešťa. Nikdy nevyberajte kliešťa holými rukami! V prípade, že ide o infikovaného, môže vám spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Keď už nemáte poruke pinzetu, použite aspoň papierovú vreckovku a po zákroku si poriadne umyte ruky mydlom. Je vyberanie kliešťa pomocou oleja či iných metód iba výmysel? Nuž, ak ste tomu doteraz verili, je čas povedať si pravdu – kliešťa síce udusíte olejom či vatou, potretím naftou alebo odlakovačom na nechty, ale vplyvom dusenia vypúšťa do rany nebezpečné sliny, čo je ešte horšie, a to najmä v prípade, ak ide o infikovaného jedinca. Ak sa vám náhodou podarí vybrať ho bez hlavičky, máte tri možnosti. Tou prvou je zájsť k chirurgovi, ktorý hlavičku vyberie v sterilnom prostredí. Druhá možnosť je počkať, kým hlavička vyhnisá a sama sa z pokožky vyplaví. Tretia možnosť, ktorú si vyberie vari každý, je vybrať hlavičku pomocou ihly, ako napríklad pri trieske, a následne postihnuté miesto potrieť dezinfekčným prípravkom. Rozhodne navštívte lekára, pokiaľ ste si vedomí toho, že ste mali v sebe kliešťa, cítite sa unavení, máte horúčku, nádchu, bolí vás hlava a celé telo.
Takto sa to robí
S pinzetou určenou na vyberanie kliešťov uchopte kliešťa čo najbližšie pri jeho hlavičke a trošku ním potočte ako so skrutkou. Najskôr ho vytočte a až potom rýchlo vytiahnite! Skvelú prácu ste vykonali, pokiaľ sa vám kliešťa podarilo vytiahnuť celého, aj s hlavičkou a jeho cucáčikom. Najlepšie si to overíte pomocou lupy. Nestresujte, ak vám hlavička ostala v koži, nebezpečné látky má kliešť vo svojom brušku. Po celom zákroku si ranu vydezinfikujte. Nezabudnite sa vždy poriadne prekontrolovať, keď sa vrátite z prírody, najmä miesta, ako sú hlava, slabiny, podpazušie, pod kolenami, intímne miesta, pretože tú sú najčastejšie úkryty týchto malých „zákerákov“. Hneď sa osprchujte a šaty zaveste aspoň na 15 minút na slnko, ktoré by ich malo pravdepodobne zničiť. Používanie repelentov je tiež dobrá voľba, ale nezaručia vám 100 % ochranu.
FOTO: google.com
Tágy: ako vybrať kliešťa, kliešť, kliešte