Svetlo hrá v našich životoch dôležitú úlohu. Riadi biorytmy, podnecuje zmysly, ovplyvňuje fyzickú aktivitu. Žiaľ, nie vždy môžeme byť pod vplyvom slnečného žiarenia, ktoré je pre nás tým najprirodzenejším svetlom. Správny výber svietidiel však dokáže aj do uzatvoreného priestoru priniesť také osvetlenie, ktoré sa svojimi vlastnosťami čo najviac priblíži bežnému žiareniu, a tým eliminuje nepriaznivé pôsobenie umelého žiariča na náš organizmus.
Svetlo reguluje biologické rytmy
Ako prvé si musíme uvedomiť, že svetlo reguluje uvoľňovanie hormónu, ktorý sa nazýva melatonín. Práve tomuto hormónu vďačíme za pravidelné opakovanie rytmov, pričom tie najzákladnejšie sú bdenie a spánok. Produkcia hormónu sa zvyšuje s nižšou intenzitou svetla, preto sa v tmavých priestoroch cítime ospalo. Naopak, príliš rozžiarené priestory večer znižujú tvorbu melatonínu, a preto následne môžeme mať problém zaspať. Z toho vyplýva, že cez deň by sme mali tráviť čas v dostatočne presvetlených priestoroch. Ak nie je možné zabezpečiť dostatok slnečného žiarenia, používať by ste mali umelé osvetlenie, ideálne LED svietidlá. Večery zas tráviť v menej osvetlenom interiéri, pričom na osvetlenie je vhodné najmä studené biele LED svetlo. Ako viaceré štúdie dokázali, to nespôsobuje zníženie hodnôt melatonínu.
Jeseň a depresia
Nedostatok svetla dokáže tiež vyvolať dlhodobo poklesnutú náladu, čo je typické najmä pre jesenné obdobie. Dni sa skracujú, sú temnejšie, čo opäť u citlivejších jedincov vyvoláva nerovnováhu v produkcií neuromediátorov. Výsledkom toho môže byť až sezónna afektívna depresia. Preto nezabúdajte, že ak je jesenný deň naozaj tmavý, svietidlá rozožnite aj počas jeho priebehu.
Pri práci používajte správne svietidlá
Nerovnováha medzi potrebnou a aktuálnou intenzitou žiarenia spôsobuje podráždenie očí. To je typické najmä pri kancelárskej práci, kde oči nadmerne zaťažujeme a väčšinou pracujeme práve pod umelým osvetlením. Vtedy pamätajte na pravidlo, že svietidlo by malo mať intenzitu aspoň 500 luxov. Podráždenie očí je spôsobované tiež blikaním svietidiel, ktoré sa prejavuje najmä u halogénok. Z hľadiska dráždivosti očí je opäť najvhodnejšou voľbou LED svietidlo, a to preto, že nebliká ani pri rozsvietení, ani pri jeho bežnom chode a rovnako nemá problém s dosiahnutím uvedenej intenzity.
Reklamný článok
Tágy: LED svietidlá, svetlo, výber svietidiel