Laminátové podlahy patria už dlhé roky medzi stálice vo voľbe podlahových krytín. Stále viac a viac domácností či spoločenských zariadení sa rozhoduje práve pre tento typ podlahy. Prináša so sebou totiž mnohé výhody, ktoré sú vysokou konkurenciou tradičných drevených podlahových povrchov. Už dávno neplatí, že laminát ponúka oveľa nižšiu kvalitu či životnosť ako prírodné drevo. Pokrok materiálov a výrobného procesu postupne zabezpečuje, že plávajúce laminátové podlahy sa kvalitou vyrovnávajú tým dreveným.
Plávajúca laminátová podlaha sa vyznačuje najmä ľahkou manipuláciou. Jej pokladanie zvládne takmer každý domáci kutil, keďže systém je veľmi jednoduchý. Celú podlahu si vďaka systému záražiek zložíte ako stavebnicu. Laminátovú podlahu môžete na rozdiel od tej drevenej klásť na akýkoľvek povrch. Či je to PVC, stará drevená podlaha alebo betón, laminát sa prispôsobí všetkým podmienkam. Potrebné je len vytvoriť rovnú plochu, a to pomocou fólie či platní tvrdeného polystyrénu, ktoré položíte pod podlahu. Pri kladení podlahy však nezabúdame nechať priestor medzi poslednou lamelou a stenou, keďže ako už z názvu
vyplýva, podlaha „pláva“. Znamená to, že sa vplyvom teploty rozťahuje a sťahuje, a preto potrebuje pri stene voľný priestor asi 1 až 1,5 cm (odporúčame vyrobiť jednoduché drevené kolíky, vďaka ktorým budú vzdialenosti medzi stenou a podlahou všade rovnaké). Jednotlivé lamely kladieme do záražiek tak, že spoje sa opakujú každý druhý rad. Koncové dosky je preto potrebné často dopiľovať, najlepšie priamočiarou pílkou.
Pri laminátovej podlahe oceníte tiež jednoduchú údržbu či relatívne nízku cenu. Lamely sú navyše odolné voči tlaku, čiže na podlaheneostanú žiadne stopy po ťažkom nábytku.
Správne zvolená laminátová podlaha môže priestoru dodať ten pravý šmrnc. Vhodná farebná kombinácia, no najmä celkové prevedenie laminátovej podlahy, sa značne podpíše na reprezentatívnosti a exkluzívnosti miestnosti.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: podlahy, položenie podlahy, rady pre kutilov