Holenie tváre je pre mnohých z nás každodennou nutnosťou. Problém nastáva najmä vtedy, ak po holení ostáva pokožka výrazne podráždená či poškodená. Holenie totiž môže byť zdrojom nepríjemných a neestetických výražok po tvári či silného začervenania. Každému vyhovuje iný typ holenia, buď žiletkou alebo holiacim strojčekom. Rozhodnutie závisí len od vás a vašej pleti.
Najdokonalejšie a najhladšie oholenie vám prinesie jedine žiletka. Holenie žiletkou však okrem chĺpkov odstráni jemnú vrstvičku kože, ktorá je následne ľahko vystavovaná mikroorganizmom či inému zdroju podráždenia. Na holenie je preto potrebné používať ostré žiletky, rozhodne nie jednorázové, kvalitnú penu na holenie najlepšie s obsahom striebra na dezinfekciu a vodu či gél po holení. Mnoho mužov však aj napriek maximálnej starostlivosti o ošetrovanie kože neznesie holenie žiletkou, a preto jedinou možnosťou, ako sa oholiť bez nasledovného vyhádzania sa nepekne vyzerajúcimi vyrážkami, je strojček.
Na trhu je dostupných niekoľko typov strojčekov. Základnými druhmi sú rotačné a planžetové strojčeky. Rotačné sú určené skôr pre pánov, ktorí majú hustejšie strnisko, prípadne hrubšie fúzy. Rotačná hlavica sa navyše vie oveľa lepšie prispôsobiť zakriveniam tváre. Nevýhodou planžetového strojčeka je dlhšia doba holenia, avšak tá prinesie dokonalejšie a kratšie oholenie. V oboch prípadoch platí riziko, že jeden zlý pohyb a veľmi jednoducho si spolu s chĺpkami oholíme aj kus kože. Po holení strojčekom sa však môže vyskytnúť dermatitída, drobný výsyp, a v tom prípade s takýmto holením rozhodne nepokračujte. Sú medzi nami aj muži, ktorým nevyhovuje ani jeden typ holenia, a preto ich poslednou nádejou je klasický strojček na vlasy.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: holenie, strojček na holenie, žiletka