Množstvo filmov, ale aj bežný život, nám často prinášajú situácie, kedy je potrebné odhodiť všetok strach a vrhnúť sa na záchranu ľudského života. Veľa z nás absolvovalo povinný kurz prvej pomoci, no niektoré z manévrov sme sa naučili aj pasívne, sledovaním televízie, či čítaním rozličných článkov. Odborníci však varujú, že nie všetko, čo sa môže podobať na záchranu ľudského života môže život aj zachrániť. Prečítajte si najväčšie fámy o prvej pomoci.
Studený obklad na krvácanie z nosa?
Krvácanie z nosa je jedným z najčastejších prípadov, kedy sa stretávame s krvou a možnosťou pomôcť pri zastavení jej toku von z tela. Ako tradičný spôsob zastavenia krvácania z nosa mnoho ľudí používa studený obklad na zátylok. Myslíte si však, že táto pomoc má aj želaný efekt? Chlad síce spôsobuje zužovanie ciev a zníženie prietoku krvi, avšak zátylok je veľmi vzdialený od cievneho zásobenia nosa, a preto nemá studený obklad žiaden pozitívny účinok. Krvácanie ním preto rozhodne nezastavíme. Namiesto toho by sme mali osobu s krvácaním z nosa posadiť, predkloniť jej hlavu, k nosu voľne priložiť vreckovku či obväz a nechať krv tiecť až dovtedy, kým sa prirodzeným mechanizmom krvácanie nezastaví. Ak to neprestane do dvoch hodín, je nutné vyhľadať odbornú pomoc.
Neškrtiť!
Tržné či bodné rany, z ktorých plynie masívne krvácanie, by mnohí zastavili kusom látky, ktorý by silno uviazali nad ranou. Ľudovo nazvané škrtenie krvácania je však účinné len vtedy, ak sa trafíte do tlakového bodu. Pravdepodobnosť toho je však veľmi nízka, keďže takýchto miest je na voľne dostupných miestach tela len 11.
Radšej žiadne akčné scény
Častým príkladom scén nielen akčných filmov je dusenie sa niektorého z hostí reštaurácie. Akčný hrdina ako skúsený chirurg schytí nožík, rozreže priedušnicu a tým zabezpečí prísun vzduchu do pľúc. Túto akčnú scénu však vy nikdy neopakujte. Na presný rez je potrebné disponovať s anatomickými vedomosťami na úrovni lekára, pretože stačí jeden zlý rez a chudákovi, ktorý sa dusí, môžete spôsobiť až smrť vykrvácaním. Na uvoľnenie dýchacích ciest preto skúste jemnejšie metódy ako napr. Heimlichov manéver.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: prvá pomoc, zranenia