Obdobie jesene a prelomu jesene so zimou je jedným z najrizikovejších počas roka na vznik rozličných infekčných ochorení, ktoré postihujú najmä dýchacie cesty. Na ich predchádzanie je potrebný silný imunitný systém schopný zlikvidovať nehostinné vírusy a baktérie bez nutnosti použitia akýchkoľvek liekov.
Jedným z najdôležitejších faktorov posilnenia imunitného systému je strava, ktorú dennodenne prijímame. Na imunizáciu organizmu je podľa odborníkov vhodné konzumovať denne 5 kusov zeleniny či ovocia, ktoré sú okrem vitamínov bohaté aj na antioxidanty. Tie najviac obsahuje ovocie zelenej farby. Naopak, zredukovať by sme mali pitie sladených nápojov či džúsov s konzervačnými látkami a namiesto nich piť čistú vodu alebo zelený či bylinkový čaj.
Ďalším významným činiteľom podieľajúcim sa na imunite je stres. Zbytočné stresové situácie organizmus oslabujú a pripravujú ho na atak mikroorganizmami. Na posilnenie imunity je potrebná dobrá nálada, pokoj a kvalitný spánok na kompletnú regeneráciu organizmu trvajúci v ideálnom prípade 8 hodín.
Zabúdať by sme nemali tiež na pohyb. Z dlhodobého hľadiska trpia rozličnými infekčnými chorobami viac ľudia so sedavým zamestnaním či ľudia, ktorí sa dostatočne nehýbu. Pravidelné cvičenie v posilňovni, relaxačné cvičenia či beh sú tými najvhodnejšími prostriedkami na podporenie imunity. Potrebný je však aj pohyb na slnku, ktoré spôsobuje uvoľňovanie vitamínu D prospešného pre imunizáciu.
Imunitu si dokážeme posilniť aj tradičnými receptami našich starých mám. Jedným z nich je napr. cesnak s citrónom a medom rozmixovaný na jemnú kašu, ktorú konzumujeme vždy ráno po dobu minimálne troch týždňov.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: imunita, imunitný systém, posilnenie imunity