Úspech znamená pre každého niečo iné. Môže to byť finančné ocenenie, spoločenské presadenie, nájdenie zamestnania, kariérny postup, rozšírenie podnikania, uznanie okolia, zmena životného štýlu, schudnutie a mnohé iné materiálne a duchovné ciele, ktoré sme sa rozhodli dosiahnuť. Často sa však stáva, že ľudia vo svojom úsilí poľavia, očakávajú zásah šťasteny či niekoho iného, kto by im do danej situácie vniesol trošku poznania a nasmeroval ich kroky vhodným smerom. Treba si však pamätať, že akýkoľvek úspech záleží len a len na Vás a na Vašich schopnostiach, znalostiach a zručnostiach. Okrem toho sú dôležité i určité pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť, aby ste úspech vôbec dosiahli prípadne boli vo Vašom úsilí úspešní i po dosiahnutí základných cieľov.
Myslite pozitívne
V prvom rade ak chcete niečo dosiahnuť musíte si premyslieť čo vlastne presne chcete a aký výsledok očakávate. Počas tohto plánovania musíte o svojom konaní a o konkrétnom výsledku myslieť pozitívne, pretože ak budete myslieť na neúspech, nemôže sa Vám nič podariť. Viera v úspech musí byť absolútna a je nesprávne ak si necháte do mysle vstúpiť akýkoľvek strach či obavy, lebo hneď začnete pochybovať a cieľ nedosiahnete. Rovnako, ak si poviete, že niečo nedosiahnete, tak sa to určite nepodarí. Po celom svete sa môžeme stretávať s rôznymi motivačnými trénermi, rečníkmi a rôznymi autormi, ktorí hovoria práve o pozitívnom myslení. Spomedzi mnohých môžeme spomenúť Rhondu Byrneovú, autorku mnohých bestsellerov, z ktorých možno uviesť Tajomstvo, ktoré v súvislosti s pozitívnym myslením hovorí o vďačnosti za to, čo ste zatiaľ dosiahli ale i za to, čo chcete dosiahnuť, čím si to vlastne sami pritiahnete. Ako Byrneová uvádza „myšlienky sú magnetické a majú frekvenciu. Keď rozmýšľate, vaše myšlienky sa vysielajú do vesmíru a magneticky priťahujú všetky podobné myšlienky s rovnakou frekvenciou.“ Môžeme teda povedať, že ak myslíte na úspech, tak si ho aj pritiahnete. Často krát sa stáva, že sa Vám do cesty postaví nepríjemná okolnosť, situácia či osoba a prechovávate negatívne myšlienky, vzdávate sa šance na úspech, avšak ako uvádza Byrneová „hoci sa to zdá ťažké, musíte v negatívnej situácii nájsť niečo, za čo ste vďační. Nezáleží na tom, aká zlá je tá situácia, vždy sa dá niečo nájsť, hlavne keď viete, že vaša vďačnosť zázračne pretvorí každú negatívnu okolnosť.“ Pamätajte preto na to, že ak si raz vpustíte do svojej mysle negatívne myšlienky, bude ťažšie byť úspešným.
Stanovte si ciele a urobte konkrétne kroky
„Nestačí len vedieť, musíte to aj použiť. Nestačí len chcieť, musíte to aj robiť.“
Johann Wolfgang von Goethe.
Ako sme už uviedli množstvo ľudí sníva o dosiahnutí určitých cieľov, ale nič konkrétne pre to nespravia. A to je chyba, pretože ak si len stanovíte cieľ a čakáte na príležitosť, úspech sa nemusí dostaviť lebo príležitosť nemusí nikdy nastať. Príležitosť si musíte spraviť sami. Nemôžete si povedať, že niečo počká a spravíte to zajtra. Musíte to spraviť hneď pretože každý deň kým čakáte na „zajtra“ Vám uplynie jeden deň kedy pre seba, svoju budúcnosť a svoje ciele neurobíte absolútne nič. Ak chcete dosiahnuť úspech v akejkoľvek oblasti, či už zdravia, kariéry alebo spoločenského postavenia musíte si vytvoriť cieľ a naplánovať a vykonať konkrétne kroky k jeho dosiahnutiu. Mnohí ľudia v rámci plánovania jednotlivých krokov sledujú životné príbehy a úspechy slávnych ľudí, od hviezd strieborného plátna až po vynálezcov, odkiaľ sa síce môžu veľa naučiť ako riešiť určité problémy, prípadne sa vyvarovať ich chybám, ale nemali by ste zabúdať na to, že žiadne dve situácie nie sú rovnaké. V podstate to znamená to, že ak sa niekomu v určitej chvíli podarilo uspieť v určitej oblasti nejakým spôsobom nemusí to automaticky znamenať, že ak sa zachováte rovnako, budete rovnako úspešní. Ďalej, ak ste úspešne vykonali všetky naplánované kroky a podarilo sa Vám dosiahnuť cieľ nemali by ste zostať len pri tom jednom a upnúť sa na to, lebo ako uvádza Scott Adams „ak ste dosiahli svoj cieľ budete oslavovať a cítiť sa skvelo ale len do času, kým si uvedomíte, že ste práve prišli o vec, ktorá Vám dávala zmysel a smer.“ Takže, ak ste dosiahli jeden cieľ, zadajte si ďalší, ktorý Vás bude motivovať k ďalším úspechom.
Venujte sa svojej vášni, ale tvrdo na svojom úspechu pracujte
Hovorí sa, že keď sa človek venuje niečomu čo ho baví, nikdy nebude musieť pracovať. Môžeme teda povedať, že ak sa rozhodnete venovať či už v osobnej alebo profesijnej oblasti niečomu čomu sa venujete s láskou, nadšením, elánom a radosťou je to zakaždým dobré. Vášeň a nadšenie je vždy prínosom, lebo do toho človek dáva ohromnú energiu, disponuje odolnosťou voči odmietnutiu či vysokým odhodlaním venovať sa niečomu i napriek prekážkam. No, i keď do svojej práce vložíte všetku snahu a nápady, stále musíte tvrdo pracovať, inak z Vás môže nadšenie rýchlo opadnúť a môžete sa stretnúť i s mnohými problémami, napríklad v rámci podnikania, kde sa Scott Adams ako „komerčný dôstojník pre veľkú banku naučil, že by nikdy nemal dávať pôžičku niekomu, kto sa venuje svojej vášni. (…) Takýto človek je zlá stávka, je v biznise zo zlých dôvodov. (…) najlepší úverový zákazník je ten, kto nemá vôbec žiadnu vášeň, len chuť tvrdo pracovať na niečom, čo vyzerá dobre v tabuľkách.“ Takže hoci sa môžete vyznať v niečom čo Vás baví a prípadne v tejto oblasti i začať podnikať, nesmiete zabúdať stáť nohami pevne na zemi a tvrdo si úspech odpracovať, inak Vás môžu čakať väčšie problémy než tie so získaním úveru… Môžete mať síce talent a schopnosti ale ak ich necibríte a nevenujete sa ich rozvoju, sú Vám k ničomu. Ako uvádza Ruediger Schache „v rámci americkej štúdie na tému talent skúmali ľudí, ktorí vo svojej oblasti vynikajú. Športovcov, umelcov, nositeľov Nobelovej ceny, hudobníkov, spisovateľov (…) ani jeden z nich nedosiahol úspech, keď príslušnú schopnosť necvičil a nezdokonaľoval najmenej 10-tisíc hodín.“
Vzdelávajte sa
Vždy nás učili, že vzdelanie je dôležité, či už z hľadiska uplatnenia v určitom profesijnom odbore alebo z pozície v spoločnosti. Na to, aby ste však boli úspešní potrebujete i prípadnú kvalifikáciu a vzdelanie na to, aby ste sa vo svete pojmov, postupov či technológií nestratili. Samozrejme ako základ by ste mohli chápať povinnú školskú dochádzku, nadstavbové vzdelávanie či vysokú školu ale nemali by ste prestať so vzdelávaním ani po ukončení takéhoto „oficiálneho“ štúdia. V dnešnom svete prichádzajú novinky každú chvíľu a ak chcete byť úspešní, musíte o nich vedieť. Nepodceňujte teda váhu škôl a ďalších kurzov, školení či získavania informácií prostredníctvom médií.
Okrem všeobecných znalostí a prehľadu v domácich či zahraničných správach a zaujímavostiach sa však vzdelanie, spoločne s mocou, prestížou a bohatstvom, považuje za jeden z rozmerov sociálnej stratifikácie, ktorú môžeme jednoducho charakterizovať ako rozvrstvenie spoločnosti na rôzne sociálne skupiny, pričom vyjadruje nerovnosti v spoločnosti. Vzdelanie ako jeden z krokov potrebných na dosiahnutie úspechu teda nie je potrebné len v rámci kariérneho rastu či úspešného podnikania, ale i z hľadiska úspešného postupu jednotlivca po spoločenskom rebríčku. Samozrejme z ďalších ukazovateľov by sme mohli spomenúť veľkosť príjmov, prestíž vykonávanej profesie či životný štýl ale môžeme predpokladať, že všetky ostatné ukazovatele viac či menej závisia práve od vzdelania.
Nakoniec ale nie úplne…
Mohli by sme uviesť ešte množstvo rád, opatrení či krokov aby sme Vám priblížili možnosti, ktoré Vám pomôžu byť úspešnými v rôznych oblastiach Vášho života. Dôležité najmä je, aby ste svoj čas dokázali využiť efektívne a sústredili sa svoje ciele. Ako uvádza Jorgen Sundberg „podľa údajov analyzovaných prostredníctvom DeskTime (pozn. DeskTime je softvér automatického sledovania času, ktorý sleduje a analyzuje vašu produktivitu) priemerný zamestnanec strávi 12% pracovného dňa pomocou neproduktívnych aplikácií ako je Facebook, Twitter, YouTube. Iba 59% dňa trávi pomocou aplikácií, ktoré sú považované za produktívne. To predstavuje až 65 hodín mesačne, ktoré neboli použité produktívne.“ Možno teda povedať, že, či už v rámci trávenia času v zamestnaní alebo doma, mrháte až ohromným množstvom Vášho času, ktorý by ste dokázali využiť efektívne na dosiahnutie Vašich cieľov a úspechov.
Ďalej je dôležité zachovať si svoju vnútornú rovnováhu alebo ak chcete zdravý rozum, nakoľko iba fyzicky a psychicky zdravý človek dokáže riešiť svoje problémy a čeliť stresom. Ak je Vaše vnútro v nerovnováhe výrazne to ovplyvňuje Váš výkon v zamestnaní, nadväzovaní medziľudských vzťahov či schopnosti sebarealizácie. Okrem 100% pracovného nasadenia je preto dôležitý i oddych a relax. Hoci sa množstvo ľudí zameriava na kroky a jednotlivé úspechy slávnych a úspešných ľudí, ktorých chcú nasledovať, často krát si nevšímajú ako títo ľudia trávia víkendy. Víkendy sa síce môžu zdať na prvý pohľad vhodným časom na väčšie pracovné výkony, kedy Vás neobťažujú obvyklé veci pracovného dňa, ale nie je to celkom tak. Ako uvádza Jacquelyn Smithová „úspešní ľudia sa cez víkendy venujú (alebo by sa mali venovať) svojej rodine a priateľom, cvičeniu, zábave, oddychu, dobrovoľníctvu, záľubám či získavania energie do nového týždňa.“ Určite si k svojmu životnému úspechu nepomôžete ak takpovediac vyhoríte, zhoršíte si sociálne väzby alebo si privodíte vážne zdravotné ochorenia.
V neposlednom rade by ste sa mali naučiť povedať nie, čo je častým problémom mnohých ľudí, ktorí sa pod tlakom okolia prisľúbia k hocičomu aby sa z nich nestali spoločenskí vyvrheli, na ktorých by sa ich známi pozerali cez prsty. Avšak ak chcete skutočne dosiahnuť úspech nemôžete stále riešiť problémy niekoho iného a musíte sa predovšetkým zamerať na vlastné pocity a potreby a rozhodnúť sa podľa seba či niečo skutočne chcete alebo nechcete spraviť.
Nakoniec, skúste si do najmenšieho detailu naplánovať svoj deň a určite i takouto metódou budete vo svojich snahách úspešnejší, k čomu Vám želáme veľa šťastia.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: pracovné úspechy, úspech, úspešný