Nebola by celkom pravda tvrdiť, že sú len červené – reč je o čili papričkách. Samozrejme, existujú aj zelené, žlté, oranžové, svetločervené, tmavočervené i viacfarebné. Rôzna paleta farieb a široká škála chutí. Práve pikantnosť je ich charakteristická črta, avšak okrem toho, že sú vyhľadávané gurmánmi na celom svete, možno potvrdiť, že majú priaznivé účinky na náš organizmus. V neposlednom rade vari každý vie, že sú perfektným prírodným afrodiziakom.
V Európe až od roku 1493
Čili papričky sú pôvodom zo Strednej Ameriky, kde ich používali Indiáni a neskôr ich pestovali aj starí Inkovia, Mayovia, či Aztékovia. Môžete si pochutnať na čerstvých, sušených, či mletých plodoch. Tieto naozaj ostré dary prírody sú skutočný skvost. Okrem toho, že sú výrazne dekoračné nie len v našich záhradách a príbytkoch, oplývajú navyše množstvom priaznivých účinkov. Mnohí sme asi nevedeli, že práve kapsaicín, ktorý je hlavnou zložkou červenej nádhery, má protirakovinové účinky. Je to senzácia v oblasti vedy a výskumu.
Urýchlite svoj metabolizmus
Zvyčajne tie najmenšie z nich, bývajú obvykle „najzákernejšie“. Ak si trúfate na túto výnimočnú „zábavku“, mali by ste vedieť, že pri konzumácii čili papričky vaše telo zaplavia hormóny šťastia – endorfíny. Budete sa cítiť etrémne nabití energiou, no zároveň pocítite uvoľnenie, pohodu i túžbu po svojej polovičke.
Obsahujú veľa minerálnych látok a vitamíny ako A, B,C, E. .Je to prírodné antibiotikum. Protizápalové účinky idú ruka v ruke s tými ďalšími. Vaše srdce sa posilní, rovnako ako aj váš imunitný systém. Keď chudnete, určite s ich pomocou sa vám podarí poraziť nadváhu skôr. Trápi vás nádcha? Čili vám prečistí nosné kanáliky raz-dva!
Stupnica štipľavosti
V závislosti od množstva spomínanej hlavnej zložky – kapsaicínu, sa dajú vypestovať a zakúpiť rôzne druhy čili papričiek. Tá najštipľavejšia odroda má názov BhutJolokvia, a teda je dvakrát štipľavejšia ako známe Tabasco. „Oheň“ v ústach sa zráža s mliečnymi produktami. Nikdy nie s vodou! Tak, čo? Vyskúšate?
FOTO: pexels.com
Tágy: BhutJolokvia, čili, kapsaicín