Zo všetkých pohybových aktivít je práve behanie pre naše telo najprirodzenejšie. Aj napriek tomu však nie je jedno ako beháte, aké ciele si v behaní dávate a ako často sa mu venujete. Možno aj vy robíte nejakú chybu, ktorú si ani neuvedomujete.
Obuv je základ
Je pochopiteľné, že sa behanie zakladá na správnej obuvi, pretože práve obuv dáva vašej nohe oporu počas behu. Ak komfort nie je dostatočný, beh je viac utrpením než prínosom a odnesú si to nielen vaše nohy, ale i celé telo. Kvalitná obuv na behanie nemusí byť práve tá najdrahšia; má to byť obuv určená na behanie a vyberať treba z tých lepších značiek. Okrem toho nie je na škodu investovať do špeciálnych vložiek, ktoré práve vaše nohy udržia v pohodlí. Podrážka má byť dostatočne hrubá aby vedela tlmiť nárazy a ak obuv opotrebujete, kúpte čo najskôr novú.
Nedostatok tekutín
Pred behom by ste mali vypiť približne 2 dcl vody bez bubliniek a brávať so sebou aj fľašu vody nech sa môžete každých dvadsať minút behu napiť. Takýmto spôsobom nebude váš organizmus trpieť a nezostanete dehydrovaný.
Bez rozcvičky?
Mnohí si myslia, že práve beh rozhýbe ich telo a žiadna rozcvička už nie je nutná. Omyl – svoje telo pred každým behom (áno pred každým behom bez ohľadu na to ako dlho už chodievate behať) ponaťahujte krátkym strečingom. Ak sa vám nechce ani to, behanie vždy začínajte rýchlou svižnou chôdzou aspoň po dobu piatich minút. Potom začnite behať.
Bezhlavý beh
Je nemysliteľné behať podľa extrémneho plánu aký reálne neviete splniť alebo podľa tempa svojho kamaráta. Na záťaž reaguje každý odlišne, každý jeden bežec má svoje vlastné individuálne potreby. Než začnete s behom prečítajte si zopár odborných článkov alebo si zakúpte jednu knihu venovanú behu, aby ste získali informácie o tomto druhu športovania.
V zásade ale platí, že každý týždeň by mala byť trasa dlhšia najviac o 10 % od tej predchádzajúcej. Nie viac.
Beh so zranením je zakázaný!
Nikdy, nikdy nebehajte s akýmkoľvek zranením, aj keď sa vám zdá, že zranenie s behom nesúvisí. Pri behu totiž zapájate desiatky svalov po celom tele do pohybu bez toho, aby ste si to uvedomovali. Beh by vám v takom prípade mohol buď ublížiť, alebo zhoršiť vaše zdravie už nastálo. Neriskujte! Fráza, že choroba ako napríklad chrípka, sa dá vybehať, je tiež obrovský nebezpečný mýtus!
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: ako správne behať, beh, behanie, chyby pri behaní