Vieme to už od základnej školy – bozkávaním sa prenášajú choroboplodné zárodky, ktoré môžu prejsť do prechladnutia alebo chrípky. Ale podľa holandských výskumníkov až 80 miliónov baktérií, ktoré si počas desiatich sekúnd bozku navzájom vymeníme, má vplyv aj na uvoľnenie napätia, silnejší imunitný systém a dokonca sa nimi aj budujú tie dobré baktérie.
Vedúci výskumu a jeho kolegovia uskutočnili pokus na 21 pároch. Páry im poskytli vzorky svojich slín pred a po bozkávaní sa, potom zjedli jogurt a výskumníci tak spočítali počet prevedených baktérií. Zistili, že mikróby na jazyku nie len že prežijú, ale že páry, ktoré sa pobozkali, začali zdieľať podobnú štruktúru črevných baktérií v porovnaní s tými jedincami, ktorí sa ešte vôbec nebozkávali.
„Je zdravé bozkávať sa,“ hovorí vedúci výskumu. „Ak sa na to pozriete z hľadiska rozmanitosti, ste vďaka tomu vystavení veľkému množstvu baktérií a to znamená, že sa zvyšuje Vaša odolnosť.“ Táto baktéria pomáha v boji proti mikroorganizmom a choroboplodným zárodkom rovnako, ako jedenie zdravej stravy, zeleniny a probiotík z jogurtov. Tak ako aj baktéria, ktorú dostaneme pri narodení od svojej mamy alebo baktéria získaná skúsenosťami celého života, tak aj bozkávanie sa dáva našim mikróbom zdravú farbu.
Keď aj napriek tomu sa Vám myšlienka o baktériách zdá odpudivá, máme pre Vás ďalší dôvod, prečo by sme sa mali bozkávať a v tom už budete chcieť pokračovať pravdepodobne celý život – jednoducho sa vďaka tomu cítime skvele. Výskum ukázal, že 15 minútový pocit dokáže zdvihnúť ľudskú hladinu oxytocínu (mozgová chemická látka, ktorá podporuje silnú citovú väzbu a pomáha párom udržať ich puto) a tiež pomáha hormónu, ktorý súvisí so stresom. Potom má rovnako vplyv aj na hormón, ktorý pomáha uvoľňovať radosť. Totiž keď sa s niekým bozkávame, citlivé nervy pozdĺž jazyka a pier posielajú do mozgu signály, ktoré nabádajú hormón k uvoľňovaniu spomínanej radosti (tento hormón sa tiež spája so závislosťou čo môže byť vysvetlením toho, že po niekoľkých bozkoch máme chuť na ďalšie a ďalšie). Francúzsky bozk zase môže byť skvelým štartom predohry pretože psychológovia sa domnievajú, že muži používajú práve tento bozk na zvýšenie sexuálneho vzrušenia zatiaľ čo ženy tento prostriedok používajú na rozhodnutie sa, či daná situácia pokračovať bude alebo nie.
Ale samozrejme, pokiaľ sme neopatrní, bozk môže byť stále zárodkovým problémom, ktorý môže viesť k infekciám ako napríklad hepatitída. Avšak odborníci hovoria, že pokiaľ ide o choroboplodné zárodky, nemali by ste byť priveľmi znepokojení. „Možno číslo 80 miliónov znie na prvé počutie prekvapujúco,“ hovorí odborník na infekcie. „Ale ľudia sa bozkávali už odkedy vznikol svet a nezdá sa, že by to ľudstvo nejako výrazne ovplyvnilo.“ A pokiaľ ide o dvoch zdravých partnerov, strach z choroby môže byť len obyčajnou paranojou. „Samozrejme, že sa k chorobám môžete dostať prostredníctvom bozkávania sa, ale je to rovnaký spôsob, ako niekoho nakaziť dýchacími výlučkami,“ pokračuje odborník. „Ale ak si zoberiete typické vírusové ochorenie, aj tak ste už možno nakazili niekoľko ľudí, s ktorými ste prišli do styku, takže sa už nemusíte obávať o zvýšenie ich rizika.“
Pokiaľ však ide o myšlienku, že by ste mali bozkávať viac ľudí pre zdravie Vašich mikróbov a imunitného systému, je to tak trochu pritiahnuté za vlasy. „Je pravdou, že každý má v ústach baktérie, ktoré nám môžu pomôcť,” pokračuje výskumník. „Ale testovali sme len 21 párov takže pre nejaké zovšeobecnenie by sme museli sledovať oveľa viac párov.“ Pre tentoraz by sme sa aj naďalej mali bozkávať s našim partnerom, ukazovať lásku a brať si so sebou všetky emocionálne a skvelé pocity, ktoré so sebou bozkávanie prináša.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: bozkávanie, bozky, zdravie