Všade sa o ňom hovorí. Doma, v práci, na ulici, ľudia sú bezradní a poriadne vystresovaní. Koronavírus „udrel“ už aj na Slovensku, a preto sa mnohí obávame nádchy, kašľa i prechladnutia. Budeme vedieť rozoznať, či to je len bežná chrípka?
Inkubačná doba dva týždne
Ako každá iná choroba, aj koronavírus má svoju inkubačnú dobu. V priebehu dvoch týždňov môžeme byť prenášačmi tohto agresívne sa rozširujúceho vírusu a ani o tom nemusíme vedieť. Z tohto dôvodu sa odporúča nosiť ochranné rúška na tvári, ktoré slúžia hlavne na to, aby chorí jedinci nenakazili tých zdravých. Koronavírus je druh chrípkového ochorenia, ktorého prejavy môžu byť u každého iné. Niekto ho prekoná bez toho, že by o tom vedel v domnienke, že to bola iba „obyčajná“ chrípka. Niekto druhý zas môže dostať okamžite silné horúčky.
Bolesti svalov a hlavy
Okrem horúčok sa môžu pridružiť aj silné bolesti hlavy a svalov. To tiež nie je nič nezvyčajné, ak hovoríme o chrípke. Obozretní začnite byť vtedy, keď sa vám začne ťažšie dýchať a pridružia sa problémy s dýchaním. Či už budete cítiť zvláštne tlaky alebo bolesti, alebo čokoľvek podozrivé a nepríjemné v oblasti hrudníka, kontaktujte svojho lekára. Dostupné sú aj telefónne čísla, na ktoré môžu ľudia s podozrením na koronavírus zatelefonovať. Telefónny operátor poradí a pomôže. Vysvetlí vám, ako treba postupovať a čo robiť ďalej.
Otestujte sa
Pokiaľ tomu veríte, existuje vraj jednoduchý test, ktorý si môžete urobiť aj sami a to kedykoľvek a kdekoľvek. Tento test vám ozrejmí, či sú vaše pľúca v poriadku. Stačí, ak na dobu desiatich sekúnd zadržíte svoj dych. Keď tento časový úsek vydržíte v pohode bez nadýchnutia a zvláštnych pocitov v pľúcach, tak zrejme koronavírus nemáte. Akékoľvek nepohodlie a bolesti môžu naznačovať obavy z prípadného nakazenia. Netreba to brať na ľahkú váhu. Nákaze stačí osobný kontakt, pretože vírus sa šíri vzduchom, dotykom, kvapôčkami, ale ostáva zachytený aj na predmetoch. Najdlhšie sa drží na kove, ale aj na textile.
FOTO: pexels.com