Približne 3% populácie trpia touto alergiou – „nealergiou“. Je príčinu mnohých problémov a jej identifikácia je viac než náročná. Hovoríme o histamínovej intolerancii, teda o neschopnosti organizmu štiepiť histamín.
Čo je to histamín? Histamín je hormón, ktorý si naše telo samo syntetizuje, avšak prijíma ho aj v potrave. Histamín v tele zabezpečuje funkcie ako sťahy hladkého svalstva, rozširuje cievy a uvoľňuje sa tiež pri alergickej reakcií. Práve preto mnohí alergici používajú antihistaminiká. V prípade, že sa histamín v tele nerozkladá, stáva sa pre organizmus toxický. A práve to je základom choroby zvanej histamínová intolerancia. Absencia enzýmu diaminooxidázy je príčinou všetkých problémov vyplývajúcich z tohto ochorenia.
Ľudí, ktorým bola histamínová intolerancia zistená, považovali najskôr za pacientov, ktorí si svoje choroby vymýšľali. Tie však v skutočnosti existovali, avšak bežnými lekárskymi testami nebola odhalená ich podstata. Až často kritické stavy prinútia lekárov odobrať vzorku krvi a zaslať ju na test odhaľujúci histamínovú intoleranciu. Najčastejšími príznakmi je dlhodobá únava, chronické problémy s dýchacími cestami, bolesti hlavy či výsyp na tele. Najhoršie štádium sa prejavuje migrénami a stavmi, kedy človek nie je schopný ničoho iného, len ležania v posteli.
Život človeka trpiaceho touto chorobou je viac než náročný. Keďže histamín nevie spracovať, nemôže ho prijímať v potrave. Avšak túto látku obsahuje takmer všetko jedlo. Zabudnúť preto môže na akékoľvek sladkosti, mäso, mliečne výrobky a iné.
Na liečbu sa používajú zväčša klasické antihistaminiká, no tie problém nevyriešia. V lekárňach je však dostupná aj lieková forma enzýmu štiepiaceho histamín, ktorej denná dávka vychádza na cca 1 až 2 €.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: alergia, histamínová intolerancia