Napriek mnohým odporcom majú huby nezastupiteľné miesto v zdravej výžive. Najmä počas leta a jesene, kedy prebieha hlavná hubárska sezóna, sa huby stávajú príjemným a zdravým spestrením stravy. Správne pripravené huby nielen dobre chutia, ale nášmu telu dodávajú aj mnohé látky, ktoré potrebuje na jeho bezproblémové fungovanie.
Aj počas krátkej prechádzky v lese sa nám niekedy podarí nájsť niekoľko hubárskych úlovkov, ktoré nám doširoka otvoria dvere do gurmánskeho sveta. Huby je možné pripravovať hneď na niekoľko spôsobov – vyprážať, dusiť, variť, zapekať, grilovať, či ich použiť na prípravu omáčok, dressingov alebo aj tradičnej hubovej praženice. Huby dnes však jednoducho a celoročne nájdeme aj v supermarketoch, či si ich dokonca dokážeme vypestovať aj doma zo zakúpeného podhubia. Huby nájdené v lese však prinášajú tie najlepšie živiny, bez akýchkoľvek chemických látok či genetickej modifikácie. Máme preto istotu, že potravou prijímame čistý bio produkt prírody.
Huby sú typické najmä vysokým obsahom vody, až do 90%, a vlákniny potrebnej na prečistenie tráviaceho traktu. Zároveň nízky obsah sodíka spôsobuje, že huby priaznivo vplývajú na chudnutie a opuchy. Huby sa zaraďujú medzi nízkoenergetické potraviny, keďže obsahujú len 25 kcal/100g. Z húb preto zaručene nepriberiete. Vyznačujú sa aj vysokým obsahom medi potrebnej pre cievny systém, ale aj antioxidantov, ktoré v našom organizme bojujú proti voľným radikálom.
Niektoré huby sú dokonca považované za vysokoúčinné prírodné lieky. Jednou z nich je aj u nás populárna hliva ustricová. Vďaka vysokému obsahu imunoglukánov podporuje celkový imunitný systém a aktiváciu bielych krviniek bojujúcich proti cudzorodým látkam v našom organizme. Produkty z hlivy ustricovej sú bežne dostupné aj v lekárňach. Čínska huba Reishi je zas považovaná za elixír mladosti. Používa sa aj pri problémoch s pečeňou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom a dokonca zvyšuje sexuálnu potenciu u mužov.
FOTO: freedigitalphotos.net