Ráno či prestávku v práci si často už nedokážeme predstaviť bez kofeínového nápoja, ktorý nám dodá látky povzbudzujúce našu aktivitu. Najobvyklejším nápojom, ktorým stimulujeme naše bunky je káva. Rozmýšľali ste však už niekedy nad tým, že podobný účinok môže mať aj iný nápoj, ktorý bežne prechovávame v našich domácnostiach? Spoznajte s nami čaro a priaznivé účinky čierneho čaju.
S čiernym čajom sa v nás už od detstva spája nie veľmi vábivá chuť, ktorú sme museli v našich ústach pretrpieť pri bolestiach žalúdka. Práve čierny čaj v kombinácii so suchármi bolo to jediné, čo sme mohli v čase diéty konzumovať. Chute človeka sa však s vekom menia, preto si týmto blokom z detstva nenechajte ujsť čierny čaj ako blahodarný nápoj. Navyše, jeho chuť dokážeme výrazným spôsobom ovplyvniť dobou lúhovania. Kvalitný čierny čaj lúhujte po dobu najviac 1 až 3 minút, inak čaj nepríjemne zhorkne a stratí budivú vlastnosť.
V čiernom čaji sa nachádza množstvo látok, ktoré priaznivo pôsobia na náš organizmus. Podľa niektorých štúdií obsahuje šálka čierneho čaju približne porovnateľné množstvo kofeínu ako slabšia káva. Obsahuje tiež množstvo minerálnych látok, napr. fluór, ktorý slúži ako prevencia proti vzniku zubného kazu. Z čierneho čaju sa lúhovaním uvoľňuje aj vitamín B1, ktorý je nezastupiteľný pre správnu funkciu srdca, svalov a najmä nervového systému a množstvo iných látok prospešných pre naše telo.
V niektorých krajinách, najmä na Britských ostrovoch, je bežné pridávať do kvalitného čierneho čaju mlieko. To však obsahuje viaceré enzýmy, ktoré reagujú s niektorými telu prospešnými látkami obsiahnutými v čiernom čaji (napr. katechínmi), a tým sa čiastočne ničí účinok čierneho čaju na ľudský organizmus.
FOTO: freedigitalphotos.net