Cítite sa občas unavení, nesústredení alebo často na niečo zabúdate? Môže za to možno vaša sivá mozgová kôra, ktorá nepracuje tak ako by na plno mala. Pre svoj mozog však môžeme spraviť niečo, čo ho povzbudí na najvyššie výkony, čím môžeme na predčasné zabúdanie a nesústredenosť zabudnúť.
Ako na sýty mozog
Najdôležitejšie látky ktoré by mal mozog prijímať zahŕňajú potraviny s obsahom sacharidov a glukózy. Glukóza sa v prírode vyskytuje aj pod názvom D-Glukóza známa aj ako hroznový cukor. Glukóza sa vo voľnej forme nedokáže produkovať. V zlúčeninách nazývaných aj polynémy sa vyskytuje ako škrob, celulóza alebo repný cukor.
Tieto polynémy redukujú enzýmy na glukózu, ktorú následné dostávajú do nášho tela a mozgu. V skratke to znamená, že ak mozog prijíma nedostatočné množstvo glukózy, má to za následok nedostatočné sústredenie, únavu a vo veľkej miere aj časté výkyvy nálad.
Sýti= sústredení
Možno ste to zaznamenali aj na sebe ale je známe to, že ak je človek hladný, svoje telo pripravuje o niektoré funkcie, ktoré v ňom nepracujú v takej miere v akej by mali. Je preto dôležité aby sme sa cítili sýti. Čím dlhšie sýti sme, tým dlhšie sa na niečo dokážeme sústrediť.
Ak by sme si mali vytriediť potraviny , pre náš mozog najzdravšie a najúčinnejšie, mohli by sme spomenúť jablko. Práve to môže obsahovať až tisíc účinných látok, ktoré náš mozog chránia pred voľnými radikálmi. Ďalšou potravinou sú banány, ktoré môžu zabrániť zmenšovaniu mozgu vo vyššom veku. Avokádo zase obsahuje cholín a lecitín zvyšujúce koncentráciu.
Už v dávnych časoch ľudia jedávali orechy, ktoré obsahujú vitamín E, B omega-3 mastné kyseliny a horčík. Zdravé mastné kyseliny môžeme nájsť aj v rybách obsahujúcich množstvo prospešných látok pre vytvorenie ochrannej vrstvy mozgu. Navyše ovplyvňujú schopnosť sústrediť sa na niečo a povzbudzujú priestorovú predstavivosť.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: hlad, sýty mozog, únava