Ako je to v každom boji, tak aj v leteckom musí byť schopnosťou bojového lietadla niekoľko významných faktorov. Základným je zaistenie cieľa, jeho neutralizácia, vlastná ochrana a dobré komunikačné schopnosti.
Na to, aby boli všetky tieto faktory zabezpečené musí to dokonale klapať medzi palubnými prostriedkami a sieťou podporných systémov. Na začiatok si preto ozrejmíme len zopár prostriedkov, ktoré svojou účelovosťou dokážu zaujať.
Infračervený kombinovaný zameriavač (IRST)
IRST je zameriavač, ktorého už samotný názov hovorí o tom, že sa snaží vyhľadať a zamerať infračervené obrazy. Všetko sa to deje vďaka kinetickému ohrievaniu vzduchu a teplu vychádzajúcemu z motorov lietadla, ktoré počas letu zanechávajú jasne rozpoznateľný infračervený obraz na rôznych vlnových dĺžkach. Jeho hlavná výhoda spočíva v presnom zameraní cieľa, odolnosti pred elektronickým rušením a taktiež nulovým elektronickým vyžarovaním, ktoré by ho prezradilo.
Vlastná ochrana
Všetky bojové lietadlá sú nejakými vlastnými ochrannými systémami zakaždým vybavené. Obvykle sú vybavené infračervenými klamnými cieľmi proti prostriedkom detekcie alebo dipólovými odrážačmi radarov. Niektoré bojové lietadlá, medzi ktoré patria predovšetkým Typhoony a niektoré F16, sú prispôsobené k vypúšťaniu vlečených klamných cieľov proti zameriavacím radarom riadených striel.
Prilbové zameriavače
V manévrovacom vzdušnom boji je niekedy zložité cieľ zasiahnuť. Existuje však zameriavač, ktorý je umiestnený priamo na prilbe pilota. Takýmto zameriavačom je napríklad izraelský DASH, pri ktorom stačí , aby pilot otočil hlavu na protivníkovu stranu, zamieril a strelil na cieľ. Pri dvojčlennej posádke môže jeden člen posádky ukázať cieľ pomocou zameriavača druhému členovi.
Všetky bojové lietadlá, pozemné a vzdušné systémy riadenia, vrtuľníky a vojaci sú súčasťou armádneho komunikačného systému. Je preto dôležité, aby boli všetky tieto prvky dokonale prepojené. Aj najlepšie bojové lietadlá s plnou výzbrojou, by boli bez neustálej snahy o zdokonalenie a vylepšenie tohto systému neplnohodnotné.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: boje, letecké boje, vojenské technológie