Bez ohľadu na to, či máte alergiu na štípance alebo nie, treba ich pre istotu vždy ošetriť. Nie vždy máme pri ruke prípravok z lekárne, a tak je dobré poznať jednoduché rady, ktoré účinkujú. Čo všetko sa dá na ošetrenie použiť?
Med, ocot, zubná pasta
Ranku môžete pokojne potrieť čistým medom vrátanie celého okolia ranky. Štípanec sa rýchlejšie upokojí. Úľavu prináša aj ocot a je jedno, či použijete liehový, jablčný alebo vínny. Nakvapkajte ocot na vatový tampón a potrite postihnuté miesto.
Ak hľadáte okamžitú úľavu od pálenia a nepríjemného svrbenia, siahnite po obyčajnej mentolovej paste. Najlepšia je tá najobyčajnejšia a často aj najlacnejšia pasta s mentolom – štípanec spoľahlivo upokojí a zmierni svrbenie.
Nechtík, cesnak, cibuľa
Máte v kabelke čistú nechtíkovú masť? Nechtík obyčajný je dobrým pomocníkom vďaka látkam, ktoré obsahuje. Overená je i cibuľa a cesnak – plátok cibule položte na ranu. Tá sa do niekoľkých minút vydezinfikuje a rana sa lepšie bude hojiť. Podobne funguje aj cesnak, pretože obsahuje alicín schopný dezinfekcie.
Lieh, aloe, mydlo
Je nutné vytlačiť z ranky jed? Rozhodne ho nikdy nevyciciavajte ústami, ale vytláčajte ho jemne prstami, trpezlivo, pomaly. V opačnom prípade sa zvykne rana viac otvoriť, zhoršiť a vám zostane nepekná jazva. Po vytlačení miesto dezinfikujte liehom alebo dezinfekčným prostriedkom s obsahom aloe vera.
Veľmi účinné vie byť mydlo, ktoré má k dispozícii na dovolenke každý z nás. ranu umyte teplou mydlovou vodou (nie horúcou) a pokiaľ štípanec stále svrbí, nechtom vezmite kúsok z tuhého mydla a priložte na ranu. Funguje to.
Chlad
Na záver nezabúdajte, že ak nemáte pri ruke nič z vyššie spomenutého, siahnite po niečom studenom – čepeľ noža, studený nápoj, nanuk, potravina z chladničky, studený plech na konzerve, a pod. Nedezinfikuje to a rana nebude patrične ošetrená, ale schladenie zmierni nepríjemné pocity vrátane svrbenia a začervenania.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: hmyz, poštípanie od hmyzu, štípance