Či tomu veríte alebo nie, základom toho, aby ste sa vo vlastnej koži cítili skutočne dobre je to, aby ste dosiahli stav, aby prirodzené chemické látky vo vašom tele fungovali absolútne vyvážene. Práve tu zohráva dôležitú úlohu vaša strava, ktorú konzumujete. Strava ktorú konzumujete má výrazný vplyv na pocit šťastia a vnútornú rovnováhu. Vypustite preto z jedálnička potraviny, ktoré sú jeho zlodejmi.
Cukor
Je nepredstaviteľné, aby sa rôzni odborníci v prípade zdravia zhodli na jednom a tom istom. V prípade cukru je to ale tak. Biely cukor je silno návykový a v našom mozgu pôsobí nepriaznivo. Práve jeho nadmerná konzumácia má za následok vznik depresií a malátnosti. Ak ste mali niekedy pocity nevoľnosti alebo únavy, mali by ste zvážiť prítomnosť cukru vo vašom jedálničku.
Ak si myslíte, že umelé sladidlá, ktoré majú nejako nahradiť klasický cukor sú na tom o čosi lepšie, ste na omyle. Práve pri umelých sladidlách boli zaznamenané vedľajšie účinky na naše zdravie, podobné tým predchádzajúcim. Nahraďte alebo aspoň vyvážte cukor jeho príjmom v prírodnej podobe, napríklad ovocím.
Kofeín
Je pravdou, že kofeín je návykový. Ani ja sama si neviem predstaviť deň bez šálky lahodného pressa, ktoré ma nakopne. Dočítala som sa však o tom, že kofeín blokuje v mozgu prenos chemickej látky – adenozínu, čo má za následok, že sa do krvného obehu dostáva viac adrenalínu. Možno preto sme po šálke kávy ako naspeedované veveričky.
Sacharidy
Obmedziť sacharidy je podľa viacerých zdravotníkov, najlepšou cestou ako dospieť k vyrovnanému zdravotnému stavu. Konzumáciou priemyselne spracovaných obilnín, akými sú napríklad biely chlieb, cestoviny alebo pečivo z bielej múky, dospejete k štádiu stavu, kedy sa vám v tele prudko zvýši a následne aj zníži hladina cukru v krvi. Tento tzv.“ glykemický alarm„ spôsobí aj zmenu nálady a výkyvy energie. Náhrada celozrnnými produktmi, by vám mala zaručiť zdravší a zároveň šťastnejší pocit.
Čo ale robiť pre to, aby sme ten pocit šťastia zvýšili? Odpoveď je jednoduchá. Zaručia nám ho čerstvé a prírodné potraviny, dostatok hydratácie vo forme čistej pramenitej vody a taktiež dostatok pohybu na čerstvom vzduchu , ktorý je v prípade zachovania si dobrého zdravia bez pochýb nevyhnutný.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: freedigitalphotos.net