Najznámejšie turistické pamiatky a destinácie bývajú spájané buď so známou osobnosťou, zaujímavou stavebnou pamiatkou, dlhou históriou a podobne. Lenže dnešná postmoderná doba zachádza omnoho ďalej, láme rôzne zaužívané tabu a tak sa miestom, ktorým sa ročne prehrnú davy turistov, stávajú koncentračné tábory, pozostatky tragédii, či mementá ľudského neúspechu a zloby. Zoznámte sa s temným turizmom.
Výmysel doby?
S pomenovaním temný turizmus sme sa prvý krát mohli stretnúť v roku 1996, kedy sa zaviedol ako meno pre novodobý fenomén, ktorý pozostával z navštevovania miest tragédii masami ľudí. Ich snahou bolo vyhnúť sa klasickým turistickým miestam, niečo sa naučiť, vidieť niečo zaujímavé. Rozpútala sa zdĺhavá diskusia do akej miery je morálne navštevovanie miest utrpenia či tragédii, kde vyhasli stovky ľudských životov morálne a do akej miery to dokonca môže byť považované za dobrý nápad obohacujúci ľudské vedomosti. V každom prípade sa okrem návštevy pomníkov obetiam vojen či nešťastí začali navštevovať bývalé koncentračné tábory, miesta leteckých tragédii, či smrti známych osobností.
Pieta verzus zisk
A tak dnes nájdeme v ponukách cestovných kancelárii aj naozaj zaujímavé zájazdy. Chcete si pozrieť sarkofág najobávanejšieho jadrového reaktora na svete? Tak neváhajte a navštívte Černobyľ a mesto duchov – Pripjať. Chcete vidieť hrôzy druhej svetovej vojny? Zájdite do Osvienčimu. Chcete sa vybrať po stopách Jacka Rozparovača? Aj toto vám umožnia sprievodcovia v Londýne. Avšak otázka znie, do akej miery sa ideme nechať ohurovať silou miesta a pokiaľ by sme mali prejaviť úctu a pietu tam, kde skončili tisíce životov. Predsa len temný turizmus by v nás mal vyvolať aj otázky, prečo k niečomu takému vôbec muselo prísť…Navštíviť nezvyčajné turistické miesta, ktoré vlastne ani turistickým miestom nie sú, nie je lacná záležitosť. Na mnohé vás dodnes nepusti. Hranica, ktorá pri nich oddeľuje túžbu po zisku od úcty k ľuďom býva zväčša dosť hrubá a tak je počet turistov limitovaný čo do ceny, to aj kapacity.
Medzi tie najnavštevovanejšie miesta temného turizmu možno okrem spomínaných ešte zaradiť aj Ground Zero v New Yorku, ale aj svetoznámi cintorín Pere La Chaise v Paríži.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: temný turizmus, turizmus