Pojem teplé pivo u väčšiny ľudí vzbudí spomienku na nevydarený večer, kedy podnik, v ktorom sa ho rozhodli stráviť, nestál ani za drobné. Chuť teplého piva v pohostinstve či len tak doma pri televízore je pre takmer každého z nás odporná. V danom momente si myslíte, že nič horšie už ani nemôže byť. V spoločnosti sa už dokonca udomácnilo spojenie studené párky, teplé pivo, ktoré rozhodne nevyznieva pozitívne. Napriek tomu však teplé pivo môže veľmi účinne zbaviť telo nežiadanej choroby.
Teplé pivo ako liek proti kašľu či nádche poznali už naše staré mamy. Pivo samo o sebe obsahuje výťažoky z chmeľu vo forme silíc a éterických olejov, ktoré pri vyšších teplotách veľmi dobre bojujú proti zárodkom chorôb, akými sú infekcie či rozličné mikroorganizmy. Okrem nich obsahuje aj veľkú dávku vitamínov a iných látok pre telo prospešných. Je však dôležité, aby sme pivo nezahriali až na teplotu varu. Vhodné je zahriatie na cca 40°C, kedy ešte nedôjde k narušeniu pôvodnej štruktúry rastlinných výťažkov.
Teplé pivo organizmus navyše výborne prehreje a podporí potenie. Účinok teplého piva znásobí pridanie medu či jemné roztrepanie vajíčka v pive. V druhom prípade však buďte opatrný, aby ste si namiesto teplého pivového nápoja nepripravili pivovú praženicu. Vajce by malo mať izbovú teplotu a pivo by sa malo zahrievať pomaly, najlepšie na vodnom kúpeli.
Silu teplého piva nepotvrdzujú len dávne ľudové recepty. V 19. Storočí sa vo viacerých pohostinstvách objavoval ohrievač piva uspokojujúci tých, ktorým nebolo po vôli jedno dobre vychladené. V Poľsku sa dodnes podáva upravené rovnakým spôsobom ako varené víno.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: pivo, teplé pivo, zdravie