Priveľmi aktívny ľudia, pravidelne trénujúci ľudia a v neposlednom rade aj samotný športovci musia prijímať oveľa viac živín ako „obyčajní“ ľudia. Čím viac potravín najmä zo živočíšnych zdrojov spotrebujete, tým väčšie je riziko nákazy nejakou infekčnou chorobu prípadne nastupujú rôzne problémy. A ako keby toho ešte nebolo málo, ľudia ktorí vyvíjajú denne množstvo aktivít oslabujú svoj imunitní systém a Váš organizmus sa tak stáva menej odolným voči ochoreniam.
Najnepríjemnejšie na potravinových infekciách, ktorých naozaj nie je málo, je fakt, že Vám môžu behom nákazy „odobrať“ pomerne veľkú časť ťažko získaného svalstva. Spočíva to v tom, že stratíte behom týchto dní chuť do jedla a do určitej miery máte obmedzené vstrebávanie dôležitých i potrebných látok.
Tieto ochorenia často vznikajú na potravinách, ktoré sú znečistené baktériami, jedmi či dokonca ešte horšie – rôznymi parazitmi. Potraviny sa infikujú najmä pri nesprávnom skladovaní a narábaní v kuchyni ale aj v obchodoch a iných veľkoskladoch. Ak chcete predísť týmto ochoreniam mali by ste dbať na to čo konzumujete (nemyslíme teraz mastné, sladké a nezdravé jedlá) a začať zaužívať „bezpečné stravovanie“.
Je dôležité pred varením a konzumovaním si dobre umyť ruky, zlepšiť celkovú starostlivosť o svoju hygienu a tiež aj dôkladnejšie umývať kuchynské nástroje, ktoré používate pri úprave potravín. Na mäso používajte rozdielne nože ako napríklad na chlieb alebo ovocie, aby nedošlo k prenosu infekcií z mäsa. Zeleninu a jablká zo supermarketov vždy dôkladne očistite a umyte, zabránite tak veľkému počtu baktérii dostať sa do vášho organizmu. Pamätajte si dôležitú vec – ak sa budete dobre starať o potraviny, tak aj potraviny sa postarajú o zdravie vášho tela.
Foto: Suat Eman
Tágy: príprava jedla, stravovanie, zdravá príprava jedla, zdravé stravovanie