Dnes si môže dovoliť „super stíhačky“ len skutočné malé percento štátov. Náklady na údržbu a prevádzku lietadiel neustále rastú a niektoré krajiny sú tak nútené robiť krajné rozhodnutia. Napríklad samotný Nový Zéland alebo Filipíny nechávajú svoje vojenské letectvo samo zaniknúť a to z údajne rozpočtových dôvodov.
Predtým než je možné uvažovať o prevzatí roly a funkcií bezpilotnými lietadlami je dobré ozrejmiť si fakt že v súčasnosti disponuje väčšina krajín pilotovanými lietadlami či už z politických alebo iných dôvodov. V dnešnej časti sa zoznámime s vojenskými lietadlami, Gripen a Typhoon -vynikajúcimi a oceňovanými stíhačkami, aspoň podľa slov BAE Systems/Saab, ktorí lietadla vyvážajú.
JAS 39A Gripen
Flexibilná výzbroj týchto lietadiel stojí minimálne za zmienku. Značná časť bojových možnosti Gripenov je daná množstvom a rôznorodosťou ich zbraňových systémov. Systém ktorým tieto lietadlá disponujú umožňuje prepojiteľnosť zbraní na lietadlo a to prenosom informácií resp. dát, čo znamená maximalizáciu možnosti zbraní pri minimálnych potrebách inštalácie nových systémov.
Gripeny využívajú taktiež TIDLS, za pomoci ktorého sa prenášajú dáta medzi lietadlom a zemou alebo medzi jednotlivými lietadlami navzájom. Okrem toho sú tieto lietadlá schopné vypúšťať rakety (ktoré riadi AWACS Argus), bez toho aby museli aktivovať svoj vlastný rádiolokátor.
Eurofighter DA6
Eurofighter DA6 uskutočnil svoj prvý let už v roku 1996. Behom jedného letu s už čerstvo vyvinutými motormi v roku 2002 však zaznamenal počas letu problémy s motormi. Tie však zhasli a posádke sa podarilo bezpečne katapultovať.
Bez počítačového systému CFS by lietadlo mohlo prejsť z vodorovného letu do pádu, pri ktorom by sa každú pol sekundu zdvojnásobilo preťaženie. Zároveň tak dáva voľné ruky pilotovi počas riadenia, a v prípade chybného konania, ktoré by mohlo viesť k nekontrolovanému letovému režimu, ho opravuje.
Je dosť komplikované predstaviť si krajiny, ktoré by vlastnili oba tieto typy lietadiel. Napriek tomu sa však vyznačujú objednávkami, aj za hranicami svojho vzniku.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: google.com
Tágy: bojové lietadlo, lietadlá, stíhačky